'Savaş sonsuza kadar sürmez!'

'Savaş sonsuza kadar sürmez!'
'Savaş sonsuza kadar sürmez!'

Milletvekili Leyla Zana, Orhan Doğan'ın yaşamı boyunca halkı için çalıştığını ve fikirlerini paylaşan hep barış için çaba sarf ettiğini söyledi

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren eski DEP Milletvekili Orhan Doğan'ın mezarı başındaki anmaya katıldı

Ramazan İMRAĞ

CİZRE - Zana, "Her zaman barışa olan inancımız olmalı ve bu konuda da bilgili olmamız gerekiyor. Hiç bir savaş sonuna kadar devam etmez. Bu topraklara barış mutlaka gelecek.

Bir halka saygılı olmak her iki tarafında kazancı olacaktır" dedi.

Diyarbakır Bağımsız Miletvekili Leyla Zana, Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi'nde 24 Haziran 2007 günü kalp krizi geçirip, kaldırıldığı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Hastanesi'nde yaşamını yitiren DEP eski milletvekili Orhan Doğan, memleketi Şırnak'ın Cizre İlçesi'ndeki mezarı başındaki anma törenine katıldı.

Doğan'a mezarı başında dualerin edilmesinin ardından Kürtçe "Şehitler ölmez", "Başkansız yaşam olmaz" sloganları altıldı.Milletvekili Leyla Zana, Orhan Doğan'ın yaşamı boyunca halkı için çalıştığını ve fikirlerini paylaşan hep barış için çaba sarf ettiğini söyledi.

Orhan Doğan barış mesajları verdiğinde zaman zaman birilerinin onu anlamadığını ve hakkında konuştuklarını belirter Zana, "Her zaman barışa olan inancımız olmalı ve bu konuda da bilgili olmamız gerekiyor. Hiç bir savaş sonuna kadar devam etmez. Bu topraklara barış mutlaka gelecek. Bir halka saygılı olmak her iki tarafında kazancı olacaktır. Sen (Orhan Doğan) barış için çok çalıştın, arkadaşlarında halen bu yolda çalışmaya devam ediyor. Bütün zulümlere karşı sen her zaman dik duruşunu korudun. Sen çok iyi biliyorsun. Beynimiz, kalbimiz hep birlik ve beraberliğimiz için attı. Ne derlerse desinler, ne olursa olsun, bizim ruhumuz birlik ve beraberlikten yanadır. Bütün hizmetlerimiz halkımız içindir. Dost ve düşman herkes bilsinki, Bu birliktelik bu topraklara mutlaka barışı getirecektir, barış bu topraklarda mutlaka yeşerecektir. Belki bizim ömrümüz yetmez. Ne krallık tahtı, ne iktidarlar devamlı değillerdir. Ancak hizmet yapan hiç bir zaman unutulmayacak. Senin barışçı ruhun önünde her zaman saygıla eğiliyorum" dedi.Leyla Zana ve beraberindekiler, Orhan Doğan'ın mezarına karanfiller bıraktıktan sonra ayrıldı. (dha)