'Savaşlar topla tüfekle olmuyor'

'Savaşlar topla tüfekle olmuyor'
'Savaşlar topla tüfekle olmuyor'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin:"Eğitim, istiklalimizin ve istikbalimizin teminatıdır. Artık savaşlar topla tüfekle olmuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Eğitim, istiklalimizin ve istikbalimizin teminatıdır. Artık savaşlar topla tüfekle olmuyor. En büyük savaşımız cehaletle yaptığımız savaştır” dedi.

Bakan Fatma Şahin, İstanbul 'da yaşayan Gaziantepliler tarafından yaptırılan İstanbul Gaziantepliler Anadolu Lisesi'nin açılışına katıldı.

Bakan Şahin, açılıştaki konuşmasında AK Parti olarak 10 yıldan bu yana iktidarda olduklarını, kendisinin de 10 yıldır milletvekili, bir yıldan beri de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğunu anımsatarak önceliklerinin her zaman eğitim olduğunu söyledi.

Açılan her okulu, “kapanan bir hapishane” olarak nitelendiren Şahin, şöyle konuştu:

“O yüzden cehaletle savaşta, 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir' anlayışında bir tarihimiz var. Bizi biz yapan değerlere bakıyoruz, 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum' diyen bir medeniyetten geliyoruz. 'İlim Çin'de de olsa alınız” diyen bir medeniyetten geliyoruz. O yüzden sevgili öğrencilerimizden çok şey bekliyoruz. 'Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür' nesiller yetiştirebilmek için onlara güveniyoruz. Eğitim, istiklalimizin ve istikbalimizin teminatıdır. Artık savaşlar topla tüfekle olmuyor. En büyük savaşımız cehaletle yaptığımız savaştır. Çözüm işte okullardır.”

Şahin, en büyük sermayelerinin beşeri sermaye olduğuna dikkati çekerek, “Petrolümüz yok, doğal gazımız yok, madenimiz yok. Yeni yüzyıl beşeri sermayenin en iyi yetiştirenlerin olacak. Bilgi ve teknoloji çağında en büyük sermayemiz beşeri sermaye. En büyük vizyonumuz, bu genç nüfusun eğitimli bir şekilde hayatın içine girmesi” diye konuştu.

Gaziantep'e 10 yıldan beri yapılan eğitim yatırımlarına değinen Şahin, 10 yılda çok sayıda okulun eğitim ve öğretime kazandırıldığını kaydetti.

Gaziantep Valisi Erdal Ata da “marka kent” Gaziantep'in, eğitimde geri kaldığını, son yıllarda gerçekleştirilen sınavlarda hep geride olduğunu gördüklerini belirtti. Bunun çeşitli sebepleri olabileceğini dile getiren Ata, “Hedefimiz eğitimde de ilimizi hak ettiği yere getirmek, bunun için çalışıyoruz” dedi.

İstanbul Gaziantepliler Anadolu Lisesi'nin yapımına katkı sağlayan İnal Aydın da okulu İstanbul'da yaşayan Gazianteplilerin desteğiyle yaptırdıklarını aktardı. Aydın, okulun yapımında kendilerine adamı Ahmet Ziylan ve Güner Arıcıoğlu'nun da maddi destek verdiğini ifade etti.

Bakan Şahin, konuşmaların ardından okulun yapımına destek verenlere teşekkür belgesi verdi, okulun açılışının ardından sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Fatma Şahin daha sonra Mehmet Nurettin Horoz Lojistik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin açılışını yaptı, okulun yapımını üstlenen iş adamı Nurettin Horoz'a teşekkür belgesi verdi ve okulu gezdi. (aa)