Savcı Aldan 'rahatlattı'

Yargıya rüşvet iddialarını konu alan 'Neşter-2 Operasyonu'nun savcısı Ömer Süha Aldan, yargıtay üyeleri, hakim ya da savcılara yönelik bir inceleme yürütmediğini açıkladı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Yargıya rüşvet iddialarını konu alan 'Neşter-2 Operasyonu'nun savcısı Ömer Süha Aldan, yargıtay üyeleri, hakim ya da savcılara yönelik bir inceleme yürütmediğini açıkladı.
Aralarında Çukurova Holding Yönetim Kurulu üyesi Ersin Pamuksüzer, Show TV Genel Müdürü Saner Ayar ve Turkcell avukatı Orhan Gemicioğlu'nun da bulunduğu zanlıların ifadesini, soruşturma savcısı Ömer Süha Aldan bizzat alıyor. Zanlıları, gözaltında tutuldukları Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde sorgulayan Aldan'ın, sorgu işlemlerine polisi dahil etmediği bildirildi. Savcının zanlılar arasında avukatların bulunması ve yasa gereği polisin avukatları sorgulamaya yetkili olmaması nedeniyle böyle bir yöntem izlediği belirtildi.
Gözaltı süresi bitti
Savcı Aldan'ın, ifade yazımında bile polis yerine DGM personelini kullandığı öğrenildi. Yargı üyelerine rüşvet dağıtmak için çete kurmakla suçlanan 12 zanlının dört günlük gözaltı süresi de bugün doluyor. Zanlılar, bugün DGM Başsavcılığı'na sevk edilecek.
Ankara DGM Savcısı Aldan, operasyonun yargı çevrelerinde yarattığı rahatsızlık nedeniyle dün yazılı bir açıklama yaptı. Aldan açıklamada şöyle dedi:
"Bu soruşturmanın incelemesi aşamasına bir yıl kadar önce başlanmış, çalışma grubu oluşturulmuştur. Soruşturma kapsamında, Yüksek Hâkimler Kurulu üyeleri ile sanıklardan Haldun Erdavran arasında ilişki olduğuna ilişkin hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Soruşturma konusu içinde Yargıtay üyeleri, hakim ve cumhuriyet savcılarına ilişkin bir inceleme bulunmamaktadır.
Keza, soruşturmanın DGM'de süren bir yargılamayla doğrudan ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle, yargı organlarımız ile bu organların değerli, dürüst ve saygın çalışanlarını toplumca suçlu konumuna sokacak haberlerden kaçınılması saygıyla rica olunur".