@ismailsaymaz

Savcı, Cihaner'e 'darbe'yi sormuş

Savcı, Cihaner'e 'darbe'yi sormuş
Savcı, Cihaner'e 'darbe'yi sormuş

Cihaner (arkada), sabaha kadar süren sorgusundan sonra ?Ergenekon terör örgütüne üye olmak? suçlamasıyla tutuklandı. Cihaner Erzurum H Tipi Cezaevi?ne götürüldü. FOTOĞRAF: MUHARREM AKSAKALLI / AA

Savcı Şanal, Erzincan Başsavcısı Cihaner'e 26 soru sordu: 3. Ordu, AKP anketlerde önde çıkarsa darbe mi planlıyordu? Gülen'e silahlı komplo mu kurdunuz? Çiçek'le ilginiz ne?
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - ‘Ergenekon terör örgütüne üyelik’ suçlamasıyla tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’e sorgusunda 26 soru yöneltildi. Sorulara bakıldığında, dün özel yetkileri alınan Erzurum Savcısı Osman Şanal, gizli tanık anlatımları doğrultusunda, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nı kaleme aldığı ileri sürülen Albay Dursun Çiçek’in Erzincan’a gidip 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Cihaner’le görüştüğünü, görüşme sonucu kentte planı hayata geçirmek için düğmeye basıldığını ileri sürüyor. Planın Berk ile Cihaner’in öncülüğünde MİT ve Jandarma’nın ortaklığında uygulandığı iddia ediliyor.  Bir diğer iddia, 3. Ordu’da tasarlandığı ileri sürülen darbe planı... Savcı Şanal tarafından Cihaner’e sorulan kritik sorulardan bazıları şöyle:
* Dursun Çiçek’le ne ilginiz var? ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ konusunda Erzincan’da çalışma yaptınız mı?
* Çiçek, Erzincan’da sizi ziyaret etti mi? Gizli tanık beyanına göre Erzincan Orduevi’nde kahvaltıda buluştuğunuz tespit edilmiştir. Kahvaltıda neleri değerlendirdiniz?

* (Eski 1. Ordu Komutanı) Ergun Saygun’u resmi görüşmelerinizin dışında özel olarak tanır mısınız?  

* Gizli Tanık Munzur’un beyanına göre Çiçek, Ocak/Şubat 2009’da gelmiş, heyetçe karşılanmış, özel araçla 3. Ordu Komutanlığı’na gitmiştir. Sizin de görüştüğünüz dikkate alındığında, ne amaçla gelmiştir? Plan konusunda görüştünüz mü?

* Alay Komutanı Recep Gençoğlu ve Ali Tapan ile protokol dışı görüşmeniz oluyor muydu? Ergenekon’un amaçları doğrultusunda yapılacak eylemleri konuştuğunuz bilgileri değerlendirilmiştir. Kırsal alanda elektrik gerilim hatlarının altında cep telefonlarının bataryaları çıkarılmış vaziyette vs... İsmailağa ve Gülen soruşturmasının kararlarını mı aldınız? 

* Erzincan MİT’teki halen tutuklu kişilerin ve il Jandarma Komutanı’nın da aralarında bulunduğu bir kısım tutuklunun ortak hareket ettiği, planı hayata geçirme faaliyetleri yürüttükleri tespit edilmiştir. Sizin de faaliyetlerini bildiğiniz, hatta bu organize ettiğiniz anlaşılmaktadır. Bu kapsamda yürüttüğünüz soruşturma var mı?

* 27 Ekim 2009’da Çatalarmut Barajı’nda bulunan mühimmatların kim tarafından atıldığını biliyor musunuz?

* Tutuklu Ersin Ergut’un hard diskinde yapılan incelemede, bu mühimmatlarla ilgili bir döküman olduğu, mühimmatların kimlerle irtibatlı olduğu, kimlere bilgi verildiği, atılacak yer konusunun görüşüldüğü, mühimmatlarla ilgili başsavcının, alay komutanının, Nedim Binbaşı’nın ve 3. Ordu Komutanı’nın bilgilerinin bulunduğu belirtilmektedir. Yine şüpheli Orhan Esirger, şüpheli Ersin’in kendisine, “Bu mühimmatlar bizimkilere ait olabilir” dediğini anlatmıştır.
Gizli tanık da beyanında, şüpheli Ersin ve Albay Ali Tapan’ın kendisine baskı yaptıklarını, gizli tanık olmasını istedikleri, Erzincan  Başsavcısı’na ifade vermesini istedikleri, tanığın ifadesinde, “Bu mühimmatları oraya emniyet attırdı” şeklinde konuşmasını istedikleri tespit olunmuştur. Sizin de bilginiz dahilinde birisinin attığı bilindiği halde, emniyet tarafından atıldığı yönünde yalancı tanık bulma girişiminiz de bilinmektedir. Bu girişimlerden bu şüphelilerin Erzincan Emniyeti’ne komplo planladıkları,  dolayısıyla Ergenekon kapsamında bulunan tüm mühimmatların emniyetçe konulduğu iddiası gündemi getirilecek... Tutuklu istihbaratçı askerlere böyle bir komplo düzeni içinde bulunduklarına ilişkin bilginiz var mı?

* İl Jandarma İstihbarat’taki toplantıları kim yapıyor? Şüpheli Ersin, sizin alayda birkaç toplantıya başkanlık ettiğiniz beyan etmiştir. Ersin’in bu toplantılarda tuttuğu notlarda, ‘Gülen grubunun bir suç örgütü olduğu ispatlanacak, bunun için de delil yaratılacak’ gibi   kararlar alındığı tespit edilmiştir. Bu emirleri siz mi verdiniz?

* Neden Erzincan İrticayla Mücadale Eylem Planı’nın icra edileceği yer olarak seçilmiştir? Bu planın hayata geçirilmesi için Saldıray Berk ile birlikte çalışma yaptınız mı?

* Berk tarafından düzenlenen toplantıda 29 Mart seçimleri öncesi/sonrası darbe yapmak, bu yapılamazsa askeri rütbeliler ile Gülen cemaatinin ilişkisini ortaya koyarak bu cemaatin TSK’da planlı kadrolaştığı izlenimi yaratacak tarzda haberler yayarak Gülen cemaatini kıskaç altına almak, 2011 seçimlerinden önce yapılacak anketlerde hala AKP’nin önde olduğu gibi sonuçlar ortaya çıkarsa askeri müdahaleyi gerçekleştirmek şeklinde kararlar aldığı tespit edilmiştir. Cemaatlar soruşturmasını bu amaçla mı başlattınız? Özellikle katıldığınız söylenen il jandarmadaki toplantıda şüpheli Ersin’in tuttuğu notlarda yer alan ‘delil yaratılacak’ emrini bu amaçla siz mi verdiniz?

* Şüpheli Ersin’in tuttuğu notlarda “ASAF Türkiye yapılanmasının listesi çıkarıldı. Başsavcıya verilecek” ve “İrtica sunuşu önemli” şeklindeki notlar bulunmuştur. ASAF Türkiye yapılanmasını hangi amaçla istediniz?  

* Şüpheli Ersin’in toplantılarda verilen emrilere ilişkin tuttuğu notlarda “F. Gülen cemaatinin arşivi, yapılanması”, “Uzatmalıyız, Erzincan- Erzurum -Gükmüşhane- Kelkit”, “İstanbul ayağı önemli”, “Şubat ayına kadar faaliyeti tamamlayacağız” şeklinde notlar bulunmaktadır. Şubat ayının önemi nedir? Yoksa 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi halk üzerinde sansasyon yaratmak ve bu şekilde hükümeti zor durumda bırakmak düşüncesiyle mi hareket ettiniz?

* 3. Ordu Komutanlığı çıkışlı olduğu iddia edilen plana göre; jandarma bölgesinde birkaç evin tutulacağı, bu evlere astsubay ve subayların yerleştirileceği, evlere de Gülen Cemaati’ne ait görüntü verilmek amacıyla  dini içerikli CD’ler konulacağı, bilahare de bu evlere çeşitli silah ve mühimmatın yerleştirilip askeri savcılık kanalıyla da eş zamanlı operasyon yapılacağı, dolayısıyla Gülen Cemaati’nin silahlı bir terör örgütü olduğu,  Fethullah Gülen hakkında silahlı terör örgütü kurup yönetmek suçundan soruşturma açtırılacağı belirtilmektedir. Böyle bir  talimat verdiniz mi? Eğer talimat vermediyseniz 3. Ordu menşeli olduğu iddia edilen böyle bir plan sizin bilginiz olmadan nasıl uygulanmak istenebilir? Gülen grubuna yönelik bir soruşturma yürütme gayretinizin sebebi planın hukuki alt yapısını oluşturmak mıdır?

* Erzincan MİT görevlilerinin kullandığı eleman (gizli tanık) kanalıyla Erzincan’da şüpheli Dursun Çiçek tarafından kaleme alınan planı uygulamaya koydukları, bu anlamda Gülen Cemaati’nin gerek evlerine ve gerekse diğer kurumlarına yasa dışı şekilde ruhsatsız silah, uyuşturucu, belge koydurtmak istedikleri, ancak elemanın kötü emellere alet edildiğini fark etmesi üzerine bu çalımayı sona erdirmek istediği, bu sırada MİT’in Cihaner’e devreye koyduğu, başsavcının elemanla görüştüğü, elemana MİT görevlileri için “Ağabeylerin senden ne istiyorsa onu yap” dediği... Neden insanlara karşı komplo hazırlığı içinde yer aldınız?

* Tanık Efe’nin beyanlarında, MİT Bölge Müdürü ve Alay Komutanı ile toplantı yaptığınız, planın uygulanması kapsamını konuşup tartıştığınız tespit edilmiştir. Bu toplantıları nerelerde yapıyordunuz?

*  Tanık Efe ve Tanık Munzur’un beyanlarına göre: Gülen cemaatine yönelik uydurma delil yaratılmak istendiği, Recep Gençoğlu ve sizin talimatınızla şüpheli Şenol Bozkurt’un öğrenci evleri tuttuğu, bu konuda tanık Munzur’un görevlendirildiği, öğrencilerin cemaatin evlerine,  yurtlarına  gidip gelmelerinin sağlanacağı, evlere silah koydurulacağını, eş zamanlı operasyon yapılacağı, cemaatin terör örgütü kapsamına aldırılacağı gibi illegal amaç güdülmüştür. Bu çalışmanız ile Çiçek’e ait olduğu anlaşılan planı ile örtüştüğü anlaşılmaktadır. Savunmalarınız nelerdir?

* Şüphelilerin tutuklanmasından sonra 3. Ordu Komutanlığı çıkışlı yeni bir plan yapıldığı, Erzincan’ın jandarma bölgesinde evler kiralanıp, askerlerin yerleştirileceği, Gülen cemaatine ait görüntü verileceği, askeri savcılık tarafından baskın yapılıp Gülen cemaatinin hem silahlı terör örgütü üyesi olduğu ispatlanacak ve hem de bu cemaatin silahlı kuvvetlerde illegal olarak kadrolaşma yaptığı izleniminin verileceğine dair bir plan yapıldığı tespit edilmiştir. Bu girişimlerde sizin konumunuz nedir?