'Savcı görev sınırını aştı'

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP yönetiminden beş gün içinde tüzük kurultayını toplamasını isteyen Yargıtay Savcısı'na ateş püskürdü. Sav, dün Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun kararıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

ANKARA - CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP yönetiminden beş gün içinde tüzük kurultayını toplamasını isteyen Yargıtay Savcısı'na ateş püskürdü. Sav, dün Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun kararıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
Yargıtay Savcısı 26 Temmuz günü CHP Genel Başkanlığı'na yazı göndererek tüzük değişikliğine yönelik kurultay toplanmasıyla ilgili bilgi istemişti.
'Bu acelecilik neden?'
Sav'ın verdiği bilgiye göre Eminağaoğlu 27 Temmuz Salı günü telefon ederek 'Öğleden önce yazının cevabının gönderilmesini' hatırlattı. İki günlük MYK ve PM toplantıları nedeniyle yanıt ancak 29 Temmuz Perşembe günü, akşam gönderildi. Cuma günü 'tüzük değişikliğiyle ilgili olağanüstü kurultay çağrısının en geç beş gün içinde başsavcılığa bildirilmesi' yolunda yazı aldıklarını belirten Sav, "Yargıtay Başsavcılığı adına hareket ettiği anlaşılan Yargıtay Savcısı Eminağaoğlu'nun ulusal basından da etkilenerek yaptığı davranış, yazışma şekli, konuya verdiği azami önem ve aceleciliği anlamakta zorluk çektiğimizi belirtmek isteriz" dedi.
'İhtar gibi yazı'
Yargıtay Savcısı'nın CHP'ye adeta ihtar içeren yazı gönderebildiğini savunan Sav şöyle dedi: "Sayın savcı, kendisini CHP'nin olağanüstü kurultayının acele toplanması için yetkili ve görevli görmüştür. Anayasa, yasalar, CHP Tüzüğü ve kurultay yönetmeliğimiz yanlış ve ters yorumlanmıştır. Anayasa'nın ve yasaların konumuz ile kıyaslanmayacak hükümleri ele alınmış, ters yorumlarla sonuca varılmak istenilmiştir. Kurultay delege tam sayısının 1293 olduğu gerçeği dikkate alınmamış, mevcut delege ile hesaplama yapılmıştır. Kurultay isteyenlerin gerçekten ve hukuken CHP kurultay delegesi olup olmadığının bilinmesi gerekir. Genel başkanlıkça kurultayın çağrılacağı güne dek imzaların geri alınmasını geçersiz sayan mantığın anlaşılması da olanaksız. 'Aynı kişiler, imzalarıyla beşte bir sayıyı oluşturabiliyor ama imzalarını geri alarak sayıyı beşte birin altına düşüremiyor' yorumu geçerli değil."
Sav, ayrıca Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun kendisine bir başvuru olmadan durumdan vazife çıkarttığını ve görev sınırlarını unutup CHP'ye talimat vermeye kalktığını, bunun Türk siyasi hayatında 'bir ilk örnek' olduğunu iddia etti.
CHP Genel Sekreteri Sav, savcının yazısının parti yetkili organlarında görüşüldükten sonra, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yanıt verilmesinin ele alınacağını belirtti.