Sayın Gül, Büşra için bana kefil olur musunuz?

Sayın Gül, Büşra için bana kefil olur musunuz?
Sayın Gül, Büşra için bana kefil olur musunuz?
Bir gece ansızın çalan ev ve ya da cep telefonunuzdan "İyi akşamlar. Ben Abdullah Gül" sesini duyduğunuzda telefon şakası yapıldığını ya da bir arkadaşınızın sizi işlettiğini düşünmeyin.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Arayan gerçekten de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olabilir. Çünkü Gül, ülkenin farklı yörelerinden hiç tanımadığı insanlara böyle sürpriz telefonlar açıyor. Çoğunlukla da sekreter kullanmadan, direkt numaraları kendi çeviriyor. Telefon açıldığında ilk tepkiler değişmiyor. Kısa süreli şaşkınlıktan sonra ilk soru ”Şaka mı, gerçek mi?” oluyor. Arayanın Cumhurbaşkanı olduğuna inanılınca kimi zaman gözyaşı eşliğinde görüşmeler yaşanıyor. Çünkü Gül, daha çok acılı vatandaşlara böyle sürpriz telefonlar ediyor. Geçen hafta içinde iki kanser hastasını arayıp moral verdi. 

Köşk-vatandaş telefon trafiğini belki de ilk uygulayan merhum Turgut Özal’dı. O zaman cep telefonu yoktu. Özal, gece yarısına doğru telefon başına otururdu. Bir defasında aradığı Sivaslı bir köylünün karşısında Cumhurbaşkanı olduğuna inanmadığı için küfür ederek telefonu kapattığı çok konuşulmuştu.
Abdullah Gül, göbek adı da olan ‘Cumhur’ yani ‘halk’ ile güçlü iletişim bağları kurmuş durumda. Bunun için bütün iletişim tekniklerini kullanıyor. ‘Cumhur’dan ‘Başkan’a gelen mesajlar var, bir de Köşk’ten ‘Cumhur’a gidenler. Vatandaşlar geleneksel iletişim aracı olan mektup, faks ve telefondan vazgeçmiyor. İki yıldır ise sosyal medya alanları ‘Facebook’ ve ‘Twitter’ öne çıkmış durumda. Özellikle gençler derdini, mesajını sosyal medyadan aktarıyor. Abdullah Gül, sosyal medyayı en iyi kullanan üç devlet başkanından biri seçilmişti. Facebook ve Twitter’da 1 milyondan fazla takipçisi var. Tek rakibiyse ünlü komedyen Cem Yılmaz. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ‘hakara-makara yaparlar’ diye Twitter’a girmediğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Gül’se sıkı bir Twitter’cı. Devlet başkanlarıyla fotoğrafını veya önemli bir mesajını Twitter’a koyabiliyor. 

Haftada 12 bin mesaj 
Çankaya Köşkü birçok vatandaş için umut kapısı da olmuş durumda. Bu yüzden yüz binlerce mesaj gidiyor. Gül’ün göreve geldiği 2007’den 1 Ocak’a kadar geçen sürede 160 bin mektup gönderilmiş. 260 bin de elektronik posta ve faks mesajı. Son bir yılda ise mesajlar yağmur gibi artmış. Haftalık mesaj sayısı 12 bini buluyor artık. Vatandaştan gelen mesajlar güvenlik kontrolünden geçtikten sonra konularına göre ayrılıyor. Kurumsal İletişim Başkanlığı’nda görevli 20 kişi talepleri tek tek inceliyor. İlgili kurumlara yazı ile bazı talepler iletiliyor. Cumhurbaşkanı’nın görmesi gerekenler de makama ulaştırılıyor. Vatandaşların önemli bir bölümüne de Köşk’ten yazı gidiyor. 

Çocuğa isim talebi 
Köşk’te bir de Hayrunnisa Hanım’a gelen mesajlar var. Hanımefendiye de yoğun başvuru var. İçeriği biraz daha farklı. Kız çocuklarından,engellilerden gelenler eğitim, sağlık talepleri öne çıkıyor. Bu mesajlar da Cumhurbaşkanı’nın dikkatine sunuluyor. Aynı şekilde ilgili kurumlara iletiliyor. Sorun mağduriyet ve kız çocukları olunca Hayrünnisa Hanım, sonuçlanıncaya kadar birebir ilgileniyor.
Peki Köşk’ten vatandaş ne istiyor? Mesajlarda ilk sıra yardım ve iş talepleri. Atanamayan öğretmenler, sözleşmeliler gibi dönemsel talepler ile eğitim ,burs, iş yeri sorunları da oldukça yoğun. Bir de kişiye özel talepler var ki güler misin, ağlar mısın dedirtiyor. Kayserili Cumhurbaşkanı’ndan ‘pastırma’ isteyeni mi ararsın, kız istemeye davet edenini mi, gördüğü rüyayı yorumlatmak isteyeneni mi? Çocuğununun ismini Cumhurbaşkanı’nın koymasını isteyenler de epeyce fazla. Anadolu’daki yaygın bir inanışı yaşatmak isteyenler de çocuğunun göbek bağını Çankaya Köşkü’nün bahçesine gömebilmek için izin istiyor. Bu yönde gelen yüzlerce talep bulunuyor.

GÜL’E GELEN MESAJLARDAN BİR DEMET
*10 yaşındayım. kızmazsanız bir şey söyliycem. ileride (elbet birgün öleceksiniz) görevinizi gelişen teknolojiyle eksiksiz (bekli de fazlası) yerime getireceğime söz veriyorum”
* Geçenlerde TV’de oğlum ve arkadaşları sizi topaç çevirirken gördüler. Bizim buralarda bulamadım. Sizden topaç istiyorlar…”
* ..Siverek Devlet Hastanesi Yemekhanesinde yemekteyim. Yemeklerimizde böcekler, saç teli çıkıyor. Buna bir çare lütfen”
* Bir kıza aşık oldum. Bir bakışı canlar yakıyor, gülüşüne cihan gülüyor… Sizden ricam Büşra’ya beni seçerse hayat boyu mutlu olacağını, bana kefil olduğunu söylemeniz. (...) Büşram ile konuşun,onun aklını o güzel üslubunuzla ikna edin. Hem delikanlı hem BJK ’lı olarak söz veriyorum. Üzmicem Büşra’yı.”

BM Genel Sekreterliği’ni hiç düşünmedim
İnternetteki ‘Cumhurbaşkanına sorun’ köşesinde soruları en çok oy alan 10 yurttaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Köşk ekibiyle bir gün geçirdi. 10 soru arasında “BM Genel Sekreteri olsanız, BM’ye nasıl bir işlevsellik katarsınız? Polise sendika kurma hakkı ne zaman verilecek?” gibi sorular vardı. Gül, BM Genel Sekreterliği görevini hiç düşünmediğini söylerken, polise sendika konusunu da ‘biraz daha ileri bir döneme’ bırakmak gerektiğini belirtti. { ANKARA /RADİKAL}