Saylan: Darbe çağrısına karşıyız

Bugün İstanbul Çağlayan Meydanı'nda yapılacak Cumhuriyet Mitingi'nin düzenleyicilerinden Prof. Dr. Türkan Saylan, Genelkurmay bildirisinin, mitingin anafikrine karşı olmadığını söyledi.

İSTANBUL - Bugün İstanbul Çağlayan Meydanı'nda yapılacak Cumhuriyet Mitingi'nin düzenleyicilerinden Prof. Dr. Türkan Saylan, Genelkurmay bildirisinin, mitingin anafikrine karşı olmadığını söyledi.
Üç kişinin kafa kafaya verip cumhurbaşkanı atamasının Cumhuriyet'i hiçe saymak olduğunu vurgulayan Saylan, "Hele de bu atanan kişi laik düzen yıkılmalı diyen, Fethullahçılara kripto gönderen, eşinin kıyafetiyle Cumhuriyet'e meydan okuyan biriyse gerginlik doğaldır. Sınıf mümessili seçmek gibi bir oylama gördük" dedi. Genelkurmay açıklamasını 'uyarı' olarak nitelendiren Saylan, kendilerinin de Genelkurmay gibi Cumhuriyet'in değerlerinden yana taraf olduklarını belirterek şöyle konuştu: "Kimse artık darbe istemiyor. Bu mesajı darbe mesajı olarak değerlendirmiyoruz. Hepimiz bu uyarıyı yapıyoruz, onların da yapmaya hakkı var."
DİSK'in Genel Başkanı Süleyman Çelebi de mitingin 'darbeciliğe, şeriata, ırkçılığa karşı, ülkenin, bölünmezliğinden yana olanları bir araya getirdiğini söyledi. Tandoğan'da yapılan ilk mitinge katılmadıklarını hatırlatan Çelebi bugünkü mitingin dört ilkesinin DİSK'in duruşuyla uyumlu olduğunu söyledi.