SBS'ye de revizyon

SBS'ye de revizyon
SBS'ye de revizyon

Fotoğraf: VOLKAN FURUNCU/AA

Sekiz yıl kesintisiz eğitim modelini değiştiren teklifle birlikte SBS de revizyona uğrayacak. Liseye geçişte SBS'nin etkisi azaltılacak.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ - can.güleryuzlu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARAAKP ’nin, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimi kaldırarak kademeli 12 yıllık eğitime geçme yönündeki yasa teklifi, AKP döneminde getirilen seviye belirleme sınavında (SBS) da değişikliğe yol açacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Kazanımları ölçen bir sınav düşünülebilir” dedi.
‘4+4+4’ şeklindeki yeni eğitim sistemiyle ilgili Meclis’teki yasalaşma süreci bir yandan devam ederken, diğer yandan MEB yeni sisteme uyum çalışmaları yürütüyor. Yeni sistem nedeniyle, Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde getirilen ve ilköğretimden ortaöğretime geçişte belirleyici olan SBS ile mevcut müfredatın değiştirilmesi öngörülüyor. Lise türlerini, ‘meslek’, ‘fen ve sosyal bilimler’ ile ‘Anadolu’ şeklinde bilerleyecek olan bakanlık, bu okullara geçişte SBS’nin etkisini azaltarak, bu sınavı tek kriter olmaktan çıkartacak. ‘Ders notu’, ‘öğretmen görüşü’, ‘rehberlik yönlendirmesi’, ‘ailelerin görüşü’ de geçişte etkili olacak. Değişiklik çalışmasına ilişkin Milli Eğitim Komisyonu’nda gazetecilerle sohbet eden Bakan Ömer Dinçer, öğrencileri ‘seçme’yi esas alan bir sistem uygulamak istemediklerini ifade ederek, “Sınav ‘seçme’ değil durumunu ‘tespit’ için olacak. Mevcut sınavların tarzı değiştirilip yapılabilir. Sınavın tarzını değiştirerek çocukları dershanelere gitmekten alıkoyacağız” dedi. TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun AKP’li Üyesi Fikri Işık da “Kademeli sistemde SBS’ye zaten gerek kalmayacak. Yapısının değiştirilmesi için çalışma var” görüşünü dile getirdi. 

Müfredat yeniden
MEB, müfredatı da değiştirecek. İlk eğitim süresinin 4 yıla ve okula başlama yaşının da bir yaş düşürülmesi nedeniyle müfredatta, öğrenciler okula geldiğinde ‘akademik’ bilgiden çok görsel ve oyunla öğretim bilgisi verilecek. Okuma yazma öğretimi ise daha esnek bir yapıda yapılacak.


Kesintili eğitime kesintisiz konuşma
‘4+4+4’ yasa teklifi dün TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda yeniden görüşülmeye başlandı. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, teklifin geri çekilmemesi halinde 12 saat konuşacağını ifade etti. Saat 15.25 gibi konuşmasına başlayan Özkoç 3.5 saat kesintisiz konuştu. Komisyona verilen 15 dakikalık aradan sonra Özkoç konuşmasına devam etti. Komisyon Başkanı Nabi Avcı konuşmanın 5. saatinde, konuşmaya son verilmesini istedi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, söz alıp “Konuşmayı sonuna kadar dinleyeceğim” dedi.