'Seçilmiş vali' muhalefeti böldü

'Seçilmiş vali' muhalefeti böldü
'Seçilmiş vali' muhalefeti böldü
Başbakan'ın "Valilerin seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı" sözleri siyasetin gündeminde. CHP ve MHP öneriye tepkili. BDP'den ise destek geldi.

ANKARA RADİKAL- Pakistan dönüşünde uçakta konuşan Başbakan Erdoğan’ın, Başkanlık Sistemi ve ‘valilerin seçimle işbaşına gelmesi’ne ilişkin sözleri tartışma yarattı. Erdoğan’ın, “Halk yüzde 40’ın üzerinde başkanlık sistemine olumlu bakıyor. Dünyadaki sistemleri iyi araştırıp, geleneklerimize göre yeni bir sistem ortaya koymamız lazım. Böyle olsun demiyorum ama, valilerin de seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı” sözlerine CHP ve MHP ’den eleştiri gelirken, BDP destek verdi.
Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Erdoğan’ın önerisini, “Bir hafta evvel çıkan Büyükşehir Yasası’nda seçimle gelen büyükşehir belediye başkanı valinin emrine veriliyor. Seçilmiş vali önerisini getiren Başbakan önce seçilmiş büyükşehir belediye başkanını neden atanmış valilinin emrine verdiğini açıklamak zorundadır” diye değerlendirdi.

‘Bu federatif sistemdir’

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Başbakan’ın Türkiye’yi eyalet ve federasyona dönüştürerek, başkanlık sistemi peşinde koştuğunu” söyledi. Valilerin, eyalet ve federasyonlarda seçimle geldiğini ifade eden Vural, Büyükşehir Yasası ile büyükşehirlerin neden bütün şehirlere dönüştürüldüğünün şifrelerinin çözülmeye başlandığını söyledi. Vural, “Büyükşehir sınırlarını mülki idare sınırlarına genişlettiklerinde, büyükşehir belediye başkanı seçimi ile valinin seçimi aynı yapıldığında, orada bir devletin oluşturulmasının hedeflendiği gayet açık. Böylece AKP ve BDP’nin, Büyükşehir Yasası’nda gizli ortak olduğu açığa çıkmıştır” dedi. Vural, “Valilerin, seçimle geldiği rejimin adı federatif sistemdir” diye konuştu.
BDP’den tam destek
 
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise, parti olarak Başkanlık Sistemi ile ilgili bir değerlendirme henüz yapmadıklarına, bu nedenle de görüş ifade etmediklerine dikkat çekerek, “Gündeme geldiği zaman görüşlerimizi paylaşırız. Ama şu an bir kararımız yok” dedi. Buldan, valilerin seçilmesi önerisine ise destek vererek şöyle konuştu: “Valilerin atama ile değil seçimle işbaşına gelmesi elbette en demokratik yol. Biz başından beri ‘Demokratik Özerklik’ sistemiyle Türkiye’de valilerin de seçilerek işbaşına gelmesinden yanayız.”