'Seçilmişi atanmışa kul etmeyiz'

'Seçilmişi atanmışa kul etmeyiz'
'Seçilmişi atanmışa kul etmeyiz'

Erdoğan telekonferans yöntemiyle konuştu. Fotoğraf: ERHAN ELALDI/AA

Başbakan, MİT-yargı krizine dair tartışmalara yanıt verdi: "Sınırları aşan her türlü girişim yetki gaspıdır. Hiçbir zaman seçilmişi atanmışa kul etmeyiz."

İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , MİT kriziyle ilgili devletin kurumları arasında bir husumet veya çatışmanın olmadığının altını çizerek, yasama, yürütme ve yargının yetki ve sınırlarının belli olduğunu söyledi. Sınırları aşan her türlü girişimin yetki gaspı olduğu değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, “Hiçbir zaman seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz” dedi.
Geçirdiği ikinci ameliyat nedeniyle bir süredir Kısıklı’daki evinde istirahat eden Erdoğan, dün partisinin İstanbul İl Başkanlığı Gençlik Kongresi’ne telekonferans sistemiyle katıldı. Salonda bulunan büyük ekrana yansıtılan görüntüsüyle partililere seslenen Erdoğan, ameliyatı nedeniyle kendisine gelen geçmiş olsun dileklerine teşekkür ederek başlarken hafta içinde yeniden rutin mesaisine başlayacağını duyurdu. Konuşmasında partilerin belli bir zümrenin değil, herkesin partisi olduğuna vurgu yapan Erdoğan “ AK Parti 81 vilayette, Türkün Kürdün, Lazın, Çerkezin, Boşnakın Sünninin, Alevinin kısacısı bu ülkedeki tüm renklerin partisidir. AK parti belli zümrelerin, seçkinlerin, belli çevrelerin hele hele çetelerin partisi hiç değildir” dedi. 

‘Yetki sınırları belli’
Erdoğan şöyle devam etti: “Şunu herkes bilsin ki AK Parti’yi nasıl millet kurduysa ona istikamet çizen, rota çizen kılavuzluk eden de millettir. Bizim milletin huzurunda boynumuz kıldan incedir. Onun haricinde hiç kimsenin huzurunda eğilmeyiz. Kimseye eyvallah demeyiz. ” Erdoğan kendilerini yoldan saptırmaya yönelik her türlü girişimin Türkiye ’nin rotasına müdahale anlamına geldiğini söyledi. Demokraside yasamanın yürütmenin, yargının yetkilerinin ve sınırlarının belli olduğunu anımsatan Erdoğan, “Sınırları aşan her türlü girişim yetki gaspıdır. Milletle aynı yöne aynı istikamete bakmayan her girişim millet nezdinde, anayasa nezdinde gayri meşrudur. Biz bu ülkede gayri meşruluğa izin vermeyiz. Hiçbir zaman seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz” diye konuştu.

‘Kimse elini ovuşturmasın’
Başbakan Erdoğan, devlet kurumları arasında çatışma çıktığı yönündeki iddialara da yanıt verdi: “Hiç kimse ellerini ovuşturmasın. Hiç kimse fitne ve fesat tohumlarının yeşereceği umuduna kapılmasın. Kimse kriz duasına çıkmasın. Kimse kaos çatışma hayalleri kurmasın. Bu ülkenin tüm kurulları tarihte hiç görülmedik ölçüde uyum ve motivasyon içinde görevlerini yapıyorlar. Yargı, emniyet, asker, istihbarat tam bir koordinasyon içinde. Devlet kurumları arasında uyumsuzluk varmış gibi lanse etmek kaosa hizmet etmek ülkeye de millete de hayır getirmez.”

Dindar gençlik polemiği
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , kamuoyunda büyük tartışma yaratan “Dindar gençlik yetiştirmeyi hedefliyoruz” sözlerine dair eleştirilere de yanıt verdi. Geçmişte yapılan hataların tekrar edilmemesi için en büyük yatırımı gençlere yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Altını çiziyorum; modern, dindar bir gençlikten bahsediyorum. Dilinin, dininin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum” dedi. (ANKA )