'Seçim barajının düşürülmesini teklif edeceğiz'

'Seçim barajının düşürülmesini teklif edeceğiz'
'Seçim barajının düşürülmesini teklif edeceğiz'
Başbakan Davutoğlu, yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi konusunda, "Muhtemel bir hükümet ortaklığı protokolü görüşmesinde biz bunu teklif edeceğiz" dedi.

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV'nin canlı yayınında, dün gece gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken seçim barajıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Davutoğlu, yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi konusunda, "Muhtemel bir hükümet ortaklığı protokolü görüşmesinde biz bunu teklif edeceğiz" dedi.

Seçimin ardından, üç ayrı siyasal akımdan gelen üç tarafın bir anda topluca bir zafer kazanmış havasına sokulduğuna işaret eden Davutoğlu, "Doğru, topluca söylem kullandılar, seçim kampanyasında. Hiçbiri bir diğeriyle tartışmadı, hepsi bizimle tartıştı ama seçim bitti, yeni bir durum var. Şimdi şu anda geldiğimiz tablo netleşiyor. Herkes yapılabilecek şeyler ile yapılamayacak şeyleri ayırt etmeye başladı" diye konuştu.

Seçim sonrası hükümet boşluğu hissedilmediğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Düşünün başka bir konjonktürde olsa veya bir ay önce, 3 ay önce birisi deseydi ki ‘seçimlerde, hükümet, AK Parti tek başına iktidar olamayacak, ne şekilde koalisyon çıkacağı da belirsiz bir tablo ortaya çıkacak’ deseydi, herhalde hepimizin, herkesin ilk düşündüğü şey, ekonomide müthiş bir kriz yaşanır, dolar alır başını gider. Bu analizi yapardı."

Davutoğlu, gelinen noktada halen 3 partiye eşit mesafede olup olmadığı şeklindeki soruya, "İlkelerle süreçleri ayırt etmek lazım. İlkesel olarak eşit mesafedeyim, çünkü seçim neticesi hepimizin birbirimize eşit mesafede, eşit yakınlıkta olmayı gerektiriyor. Taşı birlikte kaldıracağız. Millet bana, 'tek başına kaldır' demedi. Bu sorumluluk sadece bana verilmedi" yanıtını verdi.

İLK TURU ÇOK BAŞARILI GÖRÜYORUM

Bir çok diplomatik müzakerede bulunduğunu anlatan Davutoğlu, müzakereleri doğru yönetmenin yüzde 60-70'inin psikolojiyi doğru yönetmekle, yüzde 20-30'unun muhtevayla geriye kalanların ise doğru zamanlamayla ilgili olduğunu bildirdi. Davutoğlu, "Burada zamanlama bizim elimizde değil. Anayasa vermiş zamanlamayı. Bizim yapmamız gereken önce psikolojiyi yönetmek. Ve bu açıdan ilk turu ben çok başarılı görüyorum" dedi.

İşleyen parlamentodan daha güçlü bir siyasi garantinin olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Bizim şu andaki meselemiz samimiyetle bir hükümet ortaklığı kurmak, samimiyetle bu yönde çalışmaktır. Samimi bir muhatap bulduğumuzda neticeye ulaşmamak için hiçbir sebep yok" diye konuştu.