Seçim bitti, CHP'de kazan kaynamaya başladı

Seçim bitti, CHP'de kazan kaynamaya başladı
Seçim bitti, CHP'de kazan kaynamaya başladı
CHP'nin aldığı yüzde 25.87'lik sonuç parti içindeki 'Baykalcı' ve 'Savcı' olarak bilinen grupları memnun etmezken, kurultay sesleri yükselmeye başladı.

CHP Manisa eski Milletvekili Şahin Mengü, “Ekibin tamamı başarısızdır. Kurultaya delege karar verir” derken CHP İzmir eski Milletvekili Canan Aritman, “Genel Başkan ve ekibi sözünü tutmalı, istifa etmelidir. Örgüt faturanın ödenmesini istiyor, yoksa zorla ödetir. ( Kılıçdaroğlu ) Medeni bir insandır, ona yakışan şapkayı alıp gitmektir. Gitmezse kurultay toplanır” dedi.

“BUGÜNKÜ OYLAR MAĞLUBİYET”
ANKA’ya konuşan CHP’li eski vekil Şahin Mengü, seçimin iki galibi olduğunu belirterek, “ AKP ve BDP (bağımsızlar)’dir. CHP çok kötü puan aldı. Bugünkü oylar mağlubiyettir” dedi. Mengü, şöyle dedi: 

“Tasfiye hareketiyle toplumdaki inanırlığını yitirmişsin. ‘Oylarımız arttı’ dersen, insana gülerler. Sayın Baykal’ın bıraktığında CHP’nin oyu yüzde 28’di. Baykal’dan sonra artış var. Referandumda 'hayır' oyların büyük bir bölümü CHP’deydi. ‘Yüzde 35’ deniyordu. Demek ki daha sonra geriye gidilmiş. Seçmen artışı da hiç göze alınmamıştır. 9.5 milyon seçmen artışı var, yüzde 18 artmış. Bu artıştan hiçbir şey alamamışsın.”

“EKİBİN TAMAMI BAŞARISIZ”
Ekibin tamamının başarısız olduğunu iddia eden Mengü, “Gürsel Tekin tek başına sorumlu değil. Ekibin tamamı başarısızdır. Bu ekip çok başarısızdır. Bunlar genel başkanlarını yanıltacak kadar cahiller ordusudur. Tarihi İsmet Paşa’yı çay kaçakçısı olarak göstermişlerdir” dedi. Mengü, kurultaya delegenin karar vereceğini de söyledi.

CHP İzmir eski Milletvekili Canan Aritman’da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ekibinin istifa etmesini isteyerek, şöyle dedi:

“CHP’nin aldığı oy sonucu başarısızlıktır. 3 milyon oydaş kazandık, diyor. 10 milyon artan seçmen var. Milletvekili sayısının artması başarısızlığı örtmez. Baykal’ın bıraktığı yüzde 28.7’lik noktanın gerisinde kaldı. Baykal’ın katıldığı son Parti Meclisi toplantısında CHP’nin anketlerdeki oy oranı yüzde 28.7’ydi. Genel Başkan ve ekibi sözünü tutmalı, istifa etmelidir. Örgüt faturanın ödenmesini istiyor, yoksa zorla ödetir. Medeni (Kılıçdaroğlu) bir insandır, ona yakışan şapkayı alıp gitmektir. Gitmezse kurultay toplanır.” 

'MİTİNGLERDE VERDİĞİ SÖZÜ TUTSUN'
CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Mesut Değer de seçimde CHP'nin başarısız olduğunu belirterek, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'ndan medyada ve mitinglerde ortaya koyduğu 'başarısız olursam giderim' sözünün gereğini yerine getirmesini bekliyoruz” dedi. Değer, Diyarbakır İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, CHP'nin Diyarbakır'da 2002 seçiminde yüzde 2, 12 Haziran'da yapılan seçimde ise yüzde 1.8 oranında oy aldığını, bu nedenle başarısızlığın söz konusu olduğunu söyledi. 

Diyarbakır'da CHP'nin aldığı oylarda milletvekili adaylarının katkısı olmadığını, adayların ilçelerde seçim bürosu dahi açmadığını ifade eden Değer, şöyle konuştu:
“Tepe Beldesi'nde 118 oy alındı. Sezgin Tanrıkulu'nun ailesinin oy kullandığı sandıklarda yeterli oy çıkmamıştır. Tanrıkulu'nun köylerinde partiye hiç oy çıkmamıştır. Alınan oylar il teşkilatının yaptığı çalışmalar sonucu alınan oylardır. '

Yeni CHP, eski CHP' ayrımı bu başarısızlığın nedenlerinden birisidir. CHP, 2002 seçiminde 178 milletvekili ile parlamentoya girmişti. 12 Haziran'da CHP başarısız olmuştur. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'ndan medyada ve mitinglerde ortaya koyduğu 'başarısız olursam giderim' sözünün gereğini yerine getirmesini bekliyoruz. Topluma verdiği sözün gereğini yapmaya davet ediyoruz.” Değer, bir soru üzerine Diyarbakır il teşkilatının istifa etmeyeceğini kaydetti. (ANKA-AA)