Seçim bitti, kavgası sürüyor

Seçimde adayların yandaşlarının girdiği çatışma ve kavgalarda ölenlerin sayısı 12'ye, yaralı sayısı 230'a çıktı.

KONYA/MARDİN/VAN - Seçimde adayların yandaşlarının girdiği çatışma ve kavgalarda ölenlerin sayısı 12'ye, yaralı sayısı 230'a çıktı. Seçim sonuçlarının büyük oranda belli olmasına karşın, kavgalar sona ermedi.
Dün Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Yeşildağ beldesinde 162 oyla Saray Mahallesi Muhtarı seçilen Şaban Akar ile kaybeden aday Vacit Kuzu'nun yakınları arasında kavga çıktı. Kuzu'nun yakını İsmet Şahin, Akar'ın yakını Mehmet Mutu'yu tabancayla vurarak ağır yaraladı. Hastaneye kaldırılan Mutu, kurtarılamadı.
Kulu ilçesine bağlı Dipdede Köyü'nde de yeniden muhtar seçilen Kemal Gündoğan ve yakınları ile seçimi kaybeden muhtar adayı Hamdi Yavaş ve yakınları arasında kavga çıktı. Muhtar Gündoğan ve yakınlarının yer aldığı üçü ağır, yedi kişi yaralandı. Mardin'in Gülveren Köyü'nde oturan Akçay ile Alkan aileleri arasında çıkan muhtarlık seçimleri kavgasında, Ramazan Alkan silahla vurularak öldürüldü, İsa Akçay yaralandı.
Van'ın Çatak ilçesinin Kaçıt Köyü'nde muhtarlığı kazanan Hasan Karataş'la kaybeden kuzeni M. Salih Karataş'ın ailelerinin kavgasında ise 22 kişi yaralandı.
(dha)