Seçim bitti, kiri kaldı

Yerel seçim sonuçlandı, ancak kirlilik sürüyor. Ana arterlerdeki afiş, pankart ve bayrakları toplayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, önceki seçimlere göre daha çok kirlilik yaşandığını belirtti. Temizliğin maliyeti 250 milyar lirayı buluyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Yerel seçim sonuçlandı ama sokaklarda bıraktığı kirlilik sürüyor. Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu ekiplerle ana arterlerdeki afiş, pankart ve bayrakları topluyor. Belediye yetkilileri daha önceki seçimlerden çok daha fazla kirliliğin yaşandığını söyledi. Bir önceki seçimde iki günde tamamlanan temizliğin, bu kez bir hafta sürmesi planlanıyor. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yapacağı temizliğin maliyeti 250 milyar lirayı aşıyor.
122 kişilik ekip
Yerel seçim kampanyalarında İstanbul sokaklarında büyük bir gürültü ve çevre kirliliği yaşandı. Seçimin üzerinden üç gün geçmesine karşın özellikle ara sokaklardaki kirlilik sürüyor. Elektrik direklerinden ve ağaçlardan bayrak ve pankartlar sarkıyor. Bütün uyarılara karşın bazı partilerin astığı bayraklar hâlâ duruyor. Duvarları yırtılmış afişler kaplıyor. Bayrakların, pankartların bir kısmı partililer tarafından toplanıyor ama binlerce bayrak ve pankart, çöpe dönüşüyor.
Ana arter, cadde, meydanlardaki afiş, pankart ve bayraklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu 122 kişilik bir ekip tarafından geceli gündüzlü bir çalışmayla toplanıyor. Bu çalışmalarda 25 özel su püskürterek temizleme yapan araç kullanılıyor. Duvara çok zarar verdiği gerekçesiyle afişler kazınarak çıkarılmıyor. Ancak su püskürtmeyle yapılan çalışma da tarihi eser ve camilerinin zarar görmesini engellemiyor.
Altı kamyon çalışıyor
Çıkan atıklar altı tane damperli kamyonla çöplüklere taşınıyor. Bu çalışmaların büyükşehir belediyesine maliyeti yaklaşık 80 milyar lira. İlçe belediyelerinin çalışmaları için harcayacağı para eklendiğinde bu maliyet 250 milyar lirayı aşıyor. Seçim kampanyaları için altı siyasi partinin Türkiye genelinde ayırdıkları bütçe ise yaklaşık 60 trilyon liraydı.
Daha önceki seçimlerde çalışmaların iki gün içinde tamamlandığını belirten İstanbul Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) Genel Müdürü Abdulalim Karabıyık, "Bu seçim öncekilerden çok daha fazla kirlilik oldu. Özellikle muhtar adaylarının sayısının fazlalığı kirliliği artırdı. Burada kullanılan bez bayrak ve pankartların geri dönüşümü yok. Kâğıtlara su değdiğinde geri dönüşümü mümkün olmuyor. Bu seçim malzemeleri doğrudan çöpe gidiyor" dedi.
İSTAÇ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin topladığı seçim atıklarının adresi ise Kemerburgaz'daki Odayeri Düzenli Depolama Alanı. Çöplüğü, trilyonlarca liralık seçim bütçelerinin ürünleri dolduruyor. Bu çöpler öncelikle Kemerburgaz Kompost ve Geri Kazanım Tesisi'ne götürülüyor. Burada organik evsel atıkların içinden bu seçim propaganda malzemeleri ayıklanıyor. Organik atıklar, daha sonra İstanbul'un yeşillendirilmesinde gübreye dönüştürülürken seçim broşür, afiş, bayrak ve pankartları, çöplüğe dökülüyor ve üzeri toprakla kapatılıyor.
Kim ne harcadı?
Partiler arasında seçim için en fazla bütçeyi AKP ayırdı. İl ve ilçe merkezlerine 16 trilyon lira gönderen AKP'de Genel Merkez'in bütçesi 10 trilyon liraydı. CHP'nin bütçesi 18 trilyon, DYP'nin 8 trilyon, MHP'nin 4 trilyon, ANAP'ın ise 800 milyar lira olarak belirlendi. Seçime katılan adaylar da kendi ceplerinden trilyonlarca liralık harcama yaptı. Sadece altı partinin genel merkezinden çıkan para yaklaşık 60 trilyon lira oldu.