Seçim hükümetinde partilerin bakanlık sayıları netleşti

Seçim hükümetinde partilerin bakanlık sayıları netleşti
Seçim hükümetinde partilerin bakanlık sayıları netleşti
Seçim kararının ardından geçici seçim hükümetindeki parti dağılımı şekillendi. Başbakanlık kaynaklarına göre, Başbakan hariç AK Parti'ye 11, CHP'ye 5, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlık düşüyor.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kararı almasının ardından gözler, Türkiye'yi seçime götürecek 'geçici hükümete' çevrildi. Erdoğan ile TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'ın dünkü görüşmesinin ardından geçici Bakanlar Kurulu'nun kurulmasına dair karar Bakanlar Kurulu'nun çekilmesi ve Geçici Bakanlar Kurulu'nun kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Erdoğan, bugün bir araya geldiği Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na da geçici hükümeti kurma görevini tevdi etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Geçici Bakanlar Kurulu'nu oluşturmak üzere Başbakan olarak atanan Davutoğlu'na, TBMM'den seçim hükümetinde yer alacak partilerin dağılımıyla ilgili çizelgenin ulaştığı öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, TBMM tarafından hazırlanan bakanlık oranlarına ilişkin çizelge, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gönderildi.

Çizelgeye göre, Başbakan Davutoğlu ve 3 bağımsız dışında partilerin bakanlık dağılımında AK Parti'ye 11, CHP 'ye 5, MHP 'ye 3 ve HDP'ye 3 koltuk düşüyor.

Başbakan Davutoğlu'nun çizelge doğrultusunda yarın sabahtan itibaren ilgili partilerin milletvekillerine davet göndereceği öğrenildi.

YSK seçim tarihini açıkladı

Davutoğlu: Zorunluluktan görevlendirildim

"Geçici Bakanlar Kurulu'nu Kurmak Üzere Konya Milletvekili ve AK Parti genel başkanıAhmet Davutoğlu'nun Başbakan Olarak Atanmasına Dair Cumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN İmzalı Tezkere"de de Davutoğlu'nun Anayasa'nın 114'üncü maddesi gereğince Geçici Bakanlar Kurulu'nu kurmak üzere Başbakan olarak atandığı ifade edildi.
 
'YENİ HÜKÜMET KURULUNCAYA KADAR...'

Tezkerede, şunlar kaydedildi:
 
7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlarına göre yeni bir hükümet teşkiline imkan sağlamak üzere istifası sunulan ve yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam etmesi tarafımızca uygun görülen, ancak Anayasanın 114'üncü maddesi gereğince görevinden çekilen Bakanlar Kurulu'nun, keyfiyette henüz bir değişiklik olmadığından geçici Bakanlar Kurulu kuruluncaya kadar görevine devam etmesini rica ederim.

(AA)