Seçim otobüsüne trafik cezası

Seçim otobüsüne trafik cezası
Seçim otobüsüne trafik cezası
Abdüllatif Şener'in seçim gezilerinde kullandığı otobüse 'izinsiz yolcu taşımacılığı yaptığı' gerekçesiyle para cezası kesildi.

SİVAS - Sivas bağımsız milletvekili adayı Abdüllatif Şener, Koyulhisar ilçesindeki seçim çalışmalarının ardından partililerle birlikte konvoy eşliğinde yola çıktı.

Seçim otobüsü Sivas-Erzincan Karayolunda Ulaştırma Bakanlığı Ağırlık Boyut Belge Denetim İstasyonu’nda görevlilerce durduruldu.

Otobüsü denetleyen görevliler, ücretli yolcu taşımacılığı için geçerli olan D-2 belgesi olmadığı gerekçesiyle üzerinde Abdüllatif Şener yazılı otobüse ceza yazdı. Türkiye Partisi Sivas İl Başkanı Ahmet Kuzu ve beraberindeki parti yetkilileri, istasyona gelerek araca ve sürücüye para cezasını yazan görevlilerle bir süre görüştü.

Partinin gençlik kolları üyesi gençler ile denetim yapan görevliler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Uygulama yapan trafik polisinin araya girmesiyle gençler yatıştırıldı. Tartışma üzerine Denetim istasyonuna çok sayıda polis ekibi gönderilerek güvenlik önlemleri arttırıldı.

İl Başkanı Ahmet Kuzu yaptığı açıklamada, "Türkiye’de binlerce, on binlerce seçim otobüsü var. Sivas’ta da belki de yüzlerce ifade edebileceğimiz seçim otobüsleri, minibüsleri var. Seçim çalışmasından gelirken, Türkiye Partisi seçim otobüsü durduruluyor ve ’içinde insan var’ diye 2 bin 200 Lira ceza kesiliyor. Hiçbir yerde görülmemiş bir şey" dedi. Araç şoförü İlyas Kaçar, partinin kuruluşundan bu yana, 2 yıldır Türkiye Partisi’nin seçim otobüsünün şoförü olduğunu, 81 il ve bağlı ilçelerini gezdiğini, ancak hiçbir yerde böyle bir uygulamayla karşılaşmadığını söyledi. Uygulama çerçevesinde 2 bin 200 Lira otobüse, 1800 Lira da sürücüye para cezası kesildi. İstasyon görevlileri ise D-2 Yetki Belgesi olmadığı gerekçesiyle parti aracına ceza kesildiğini belirtti. Konvoydan daha önce şehre giden Abdüllatif Şener’in olay yerinde bulunmadığı bildirildi. (dha)