Seçim sandığı başkanı başkasının yerine oy kullanırken yakalandı!

Seçim sandığı başkanı başkasının yerine oy kullanırken yakalandı!
Seçim sandığı başkanı başkasının yerine oy kullanırken yakalandı!
Almanya'nın Frankfurt kentinde 6-1 numaralı sandık kurulu başkanı Hasan T, 14 Mayıs'ta şahsi oyunu kullandı. Hasan T, 2 gün sonra sandıkların kapanmasına kısa süre kala, kimlik numarasını kayda geçtiği bir kişi adına oy kullanmaya teşebbüs ederken yakalandı.

RADİKAL - Almanya'da, bir sandık kurulu başkanı, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için başkasının yerine oy kullanmak isterken yakalandı.
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Frankfurt'ta 6-1 numaralı sandık kurulu başkanı Hasan T, 14 Mayıs'ta şahsi oyunu kullandı ve bu sırada siyasi parti gözlemcilerinden fotoğrafını çekmesini istedi.

Hasan T, 2 gün sonra sandıkların kapanmasına kısa süre kala, kimlik numarasını kayda geçtiği bir kişi adına oy kullanmaya teşebbüs ederken yakalandı.

Siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu sandık müşahitleri ve komisyon üyeleri, sandık kurulu başkanı ile olayı fark etmediğini söyleyen kurulun memur üyesinin görevlerinin iptali ve yerlerine başka isimlerin görevlendirilmesi talebiyle Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurdu.

Ak Parti , CHP , MHP , Saadet Partisi'nden üyelerin de bulunduğu Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, talebi kabul ederek, Hasan T. ile memur üyenin görevine son verdi.

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının AK Partili üyesi Nureddin Çelik'in söz konusu kişinin cezalandırılması için ayrıca talepte bulunduğu öğrenildi.

Karar, adli işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da gönderildi.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 160 maddesinin ikinci fıkrası, "başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenler hakkında 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini" düzenliyor.


  http://www.radikal.com.tr/136201013620103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kesin akp nin işidir - garigan

  hadi korolar hep birlikte

  bilin bakalım hangi partiye oy atıyordu? - penzer

  boşuna dememişler en iyi camiyi gavur yapar diye. malum çalmaz.

  _şimdi - burak akif

  kim çıkıp seçimlerin adil bir şekilde yapıldığını iddaa edebilir ki. 7 Haziran seçimlerinde %4-5 oranında bu ahlaksızca işlerden dolayı oy değişimi olacaktır. yerel seçimlerde kulağının üzerine yatan muhalefet umarım bu sefer oylarına sahip çıkar.