@omererbil

Seçimde Adana Demirspor farkı

Seçimde Adana Demirspor farkı
Seçimde Adana Demirspor farkı
MHP'nin Adana'da ciddi bir patlama yapmasına asıl sebep Adana Demirspor. Üç büyüklerden sonra en çok passolig alan taraftara sahip kulübe MHP'li büyükşehir belediye başkanının verdiği destek ciddi bir etken. Üstelik Melih Gökçek'in oğlu Ahmet Gökçek'in başkanlığını yaptığı Osmanlıspor'un birinci lige çıkması AK Parti'ye olan tepkiyi artırıyor.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Adana Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri. 2014 verilerine göre nüfusu 2 milyon 165 bin. 2014 yerel seçimlerine göre ise seçmen sayısı 1 milyon 457 bin. Sürekli göç alan Adana’da büyükşehir belediyesini MHP kazandı. 8 ilçe belediyesi MHP’de, 3 ilçe belediyesi AK Parti, 3 ilçe belediyesini de CHP kazandı.

Narenciye ve pamuk üretiminde Türkiye’nin en önemli üreticisi durumundaki Adana’da üreticilerin en büyük sıkıntısı aracılar. Pek çok küçük ölçekli üretici iç pazara yönelik üretimden aracılar yüzünden vazgeçmiş durumda. 50 kuruşa verdikleri portakalı büyükşehirlerde 2,5 – 3 liradan satıldığını görmeleri onları yeterince üzüyor. Dış pazara yönelik tarımdaki modernleşmeyi sağlayamayan ve dolayısıyla dış pazar politikasına ayak uyduramayan çiftçi perişan durumda. Çiftçiye yönelik muhalefetin vaatleri batı illerindeki seçmenin  tersine Adana’da etkili olmuş. Tarım işçileri üreticilere yönelik vaatlerin kendilerini de etkileyeceğini, üretici zenginlerse kendilerinin eline de daha yüksek ücret geçeceğini düşünüyor.

1 oy çok şey değiştirir!

 3500 OY CHP’YE VEKİL  KAZANDIRIR

2011 Seçimlerinde 439.852 oy alan Ak Parti %37.852 oy oranı ile 6 vekil çıkardı. 361.649 oy alan CHP yüzde 30.82 oranı ile 4 vekil, 238.771 oy alan MHP %20.35 ile 3 vekil çıkardı. BDP ’den bağımsız giren Murat Bozlak ise 90.268 oy alarak meclise girdi.

2011 seçimlerinde 361 bin 649 oy alan CHP 3 bin 600 oy alsa 5 vekil çıkaracaktı. CHP İl genelinde oylarını yüzde 0.3 artırmayı başarsa Adana’dan meclise giden son vekil AK Parti’ni değil CHP’nin olacaktı. Türkiye genelinde yaklaşık 24 ilde bu durum mevcut. Yani az oyla bir vekil.  Bu durum için en örnek illerden biri de Adana…

Urfa'da yarış AKP ve HDP arasında... MHP sürpriz yapabilir!

YEREL SEÇİMDE DENGELER DEĞİŞTİ

Şimdi 2014 yerel seçimlerine bir göz atalım. Adana İl genel meclisi oylarında 2011 seçimlerine göre büyük bir değişiklik göze çarpıyor. AK Parti oyları yüzde 30.57’e gerilerken, MHP oylarını yüzde 29.41’e yükselterek Adana Büyükşehir Belediye başkanlığını kazandı. CHP oyları da yüzde 26.33’e geriledi. Açıkçası CHP ile MHP yer değiştirirken, AK Parti’de büyük bir düşüş yaşandı. 2015 seçimlerinde de benzer bir tablo bekleniyor. MHP ile AK Parti kıyasıya bir mücadele içinde olacak.

Adana’ya özgü seçimle ilgili ilginç detaylar mevcut. Adana’da hatırı sayılır bir Darendeli nüfusu var ve neredeyse ticaret Darendelilerin elinde. Ticaret Odası’na ve esnaf sanatkarlara hakim olan Darendeliler bu seçime kadar AK Parti’yi destekliyordu. Bu seçimde de AK Parti Darendeli Fatma Güldemet Sarı’yı 2. Sıradan aday gösterdi. Ancak AK Parti bu seçimde Yörük - Türkmen kesimine yönelik bir aday çıkarmadı.  Özellikle Adana merkezde ve Kozan ilçesinde etkili bir oy potansiyeline sahip Türkmenlerin daha önceki adayı, 23 ve 24. Dönem AK Parti vekilliği yapan Fatoş Gürkan’ın 3. döneme takılmadığı halde aday gösterilmemesi bu bölgede küskünlüğe sebebiyet verdi.  AK Parti’den seçilebilecek sıradaki adayların Adıyaman Menzil tarikatına yakın isimlerden seçilmesi de diğer tarikat ve cemaatler arasında da kırgınlığa neden oldu.

Diğer yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Adana’da yaklaşık bir aydır seçim çalışmalarını sürdürüyor. 3. Dönem kuralına takılıp vekil gösterilmemesine rağmen şehre karargah kuran Çelik, şehrin her yanına da bakanlığın hizmetlerini anlatan posterlerle donatmış. Vekil olmasa da parti teşkilatına ‘’ben buradayım’’ mesajı veriyor. 

1 oy çok şey değiştirir!

CHP’DE KÜSKÜN ÇOK!

CHP Adana’dan mevcut 4 vekil Ümit Özgümüş, Faruk Loğoğlu, Ali Demirçalı, Turgay Develi’den hiç birini aday göstermedi. Ön seçim yapıldı ve Adana iki ve beşinci sıra kontenjana ayrıldı. Ön seçime girmeyen Loğoğlu ve Demirçalı kontenjana da giremedi.  CHP diğer sıralarda ön seçime uydu. Ancak ikinci sıra kontenjan adayı Zülfikar İnönü Tümer’i teşkilat tanımıyor. Kontenjan başvurusu bile yapmadan ikinci sıraya getirildiği dedikodusu teşkilatta kulaktan kulağa geziyor. Hem eski vekiller hem de kontenjana bilmedikleri bir ismin getirilmesi CHP Adana’da küskün sayısını artırmış.

HDP’nin 2011 seçimlerine göre Adana’da yaklaşık 100 bin oyu var. Bu seçimde SDP’den Rıdvan Turan’ı birinci sıraya koyan HDP, CHP’den küskünleri çekme gayretinde. İkinci sıraya koyduğu eş genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ile ikinci milletvekilini zorluyor.

EN PARLAK MHP!

Adana’da seçimin en parlak partisi MHP görülüyor. Gerek yerel seçimde gösterdiği performans, gerekse genel olarak MHP oylarındaki artış Adana’da kendisini hissettiriyor. MHP birinci sıradan genel başkan yardımcısı Mevlüt Karakaya’yı koydu.  MHP dördüncü sıra adayı Prof. Abdulkadir Yuvalı ise tam bir lokomotif. Darende doğumlu Yuvalı, aynı zamanda Türkmenlere yönelik bir seçmen.  AK Parti’nin Darendeli adayının ikinci sıradan seçilmeyi garantilemesinin , Darendelilerin Yuvalı’yı desteklemesi için bir neden olarak düşünülüyor.

ADANA DEMİRSPOR KIZGINLIĞI

Ancak MHP’nin Adana’da ciddi bir patlama yapmasına asıl sebep ise Adana Demirspor. Üç büyüklerden sonra en çok passolig alan taraftara sahip kulübe MHP’li büyükşehir belediye başkanının verdiği destek ciddi bir etken. Üstelik Melih Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek’in başkanlığını yaptığı Osmanlıspor’un birinci lige çıkması AK Parti’ye olan tepkiyi artırıyor. Osmanlıspor’un 7 puan önündeyken inanılmaz maçlarla kaybedilen puanların sorumlusu AK Parti olarak görülüyor. Konuştuğum taraftarlar, AK Parti’li olduğunu düşündükleri Samsunspor, Denzilispor gibi kulüplerin Demirspor aleyhine, Osmanlıspor lehine çalıştıklarına inanıyorlar.  Bu nedenle kulübe sahip çıkan Adana Büyükşehir Belediye başkanına olan sevgi MHP’yi seçimde yukarıya taşıyor.

  

SEÇİMİN FLAŞ ADAYI – BANA GÖRE YOK!

SEÇİM TAHMİNİM – AKPARTİ 4 VEKİL, MHP 4 VEKİL, CHP 4 VEKİL – HDP 2 VEKİL.