@bahadir_ozgr

Seçimin en ilginç rekabeti Diyarbakır'da: Bir aile, üç rakip

Seçimin en ilginç rekabeti Diyarbakır'da: Bir aile, üç rakip
Seçimin en ilginç rekabeti Diyarbakır'da: Bir aile, üç rakip

Salim Ensraioğlu (ortada), yerel seçimde Diyarbakır Belediye Başkanı adayı olan yeğeni Galip Ensarioğlu'na (sağda) destek vermişti.

Diyarbakır siyasetinde 1960'lardan beri etkili olan Ensarioğlu ailesi, önümüzdeki seçimlerde ilginç bir rekabeti yaşayacak. DYP hükümetlerinde 3 dönem bakanlık yapan amca Salim Ensarioğlu bağımsız, yeğen Galip Ensarioğlu AK Parti'den aday. Gülistan Ensarioğlu'nun tercihi ise HDP.
Haber: BAHADIR ÖZGÜR - bahadir.ozgur@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Milletvekili seçimlerinin belki de en ilginç rekabeti Diyarbakır’da yaşanacak. 1960’lardan beri muhafazakar sağ siyasette yer alan Diyarbakır’ın etkili aşiretlerinden Ensarioğlu ailesi, bu sefer üç farklı adayla birbirine rakip oldu. Amca Mehmet Sait Ensarioğlu bağımsız olarak seçime girme kararı verirken yeğeni Galip Ensarioğlu yine Ak Parti ’den aday. Gülistan Ensarioğlu ise her iki isimden de çok farklı bir kulvarda yer aldı ve HDP’den adaylık başvurusunu yaptı.

Ensarioğlu ailesi Diyarbakır siyasetinde eskiden beri etkin bir güç. Ailenin bir çok ferdi yıllardır siyasetin içinde. Kimi vekil, kimi bakanlık yaptı. Belediye meclisi üyeleri de var, parti il ve ilçe başkanları da. Ama çok az isim hariç siyasete bulaşan neredeyse tüm Ensarioğlu fertleri hep muhafazakar sağda yer aldı.

27 Mayıs Darbesi sonrasında Sivas kampı'na sürülen 55 aşiret arasında Ensarioğulları da vardı.

 

‘BABA’ 17 YAŞINDA SİVAS KAMPI’NA SÜRÜLDÜ

Bu siyasi tercihin kökeni 27 Mayıs Darbesi sonrasında “55’ler olayı” olarak bilinen en büyük Kürt aişeretlerinden 55 ismin sürgün edildiği Sivas Kampı’na kadar uzanıyor. Galip Ensarioğlu’nun babası Sait Ensarioğlu da bu kampa 17 yaşında gönderilenlerden. Ensarioğlu ailesinin o dönem önde gelen ismi Abdürrezzak Ensarioğlu da yine bu kampa sürgün edilenler arasında.
Bu sürgün Ensarioğulları’nı da; tıpkı o dönem bu kampa gönderilen Bucaklar, Fıratlar, Septioğulları gibi daha pek çok Kürt aşiretini Demokrat Parti’ye sıkı sıkı bağladı. Siyaseti hep bu gelenek içinde yürüttüler. Geçmişlerinde önemli dini kanaat önderlerinin ve şeyhlerin de bulunması, Ensarioğulları’nın Kürtler arasında bu açıdan da etkin bir konumda olmalarını sağladı.

Salim Ensarioğlu...

 

AMCA’ DYP’DE ÜÇ DÖNEM BAKANLIK YAPTI

Ailenin şu anda büyüğü konumunda olan Salim Ensarioğlu, Çiller hükümetlerinde üç dönem bakanlık yaptı, ardından Demokrat Parti’sinin Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2010’da 12 bin kişi ile birlikte basın toplantısı düzenlelerek partiden istifa edip AK Parti’ye destek verdi.

Salim Ensarioğlu geçen ay AK Parti’den aday olacağını duyurdu. Ancak parti yönetiminin temayül yoklamasına katılmasını istemesi üzerine, adaylığını çekti ve bağımsız aday olarak seçime katılacağını ilan etti.

Galip Ensarioğlu...

 

‘YEĞEN’ YİNE AK PARTİ’DEN ADAY

Yeğeni Galip Ensarioğlu ise Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığı ile gündeme geldi. Oda başkanlığına gelirken Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in desteğini alması o dönem dikkat çekmişti. Çözüm sürecinde de Galip Ensarioğlu bölgede bir hayli aktif politika yürüttü.

Kürtler’in Galip Ensarioğlu’na yönelik en büyük tepkisi, Roboski olayı konusunda Meclis’te yaptığı konuşmasıydı. Roboski yerine ‘Dobrovski’ demesi ve bunu daha sonra dil sürçmesi olarak açıklaması pek çok Kürtü tatmin etmedi. Nitekim AK Parti’den yeniden adaylık başvurusu yaptığı günden bu yana özellikle sosyal medyada ve yerel basında bu tuhaf ‘gafı’ ona sürekli hatırlatılıyor.

GÜLİSTAN ENSARİOĞLU: YALOVA-DİYARBAKIR HATTINDA SİYASET

Amca Salim ve yeğeni Galip Ensarioğlu seçimde farklı kulvarlarda rakip olsa da siyasi çizgi olarak birbirine uzak değil elbette. Ancak ikisinin rakibi Gülistan Ensarioğlu her açıdan farklı bir siyasi kariyere sahip...

Gülistan Ensarioğlu’nun adı ilk kez 2001 yılında HADEP Yalova İl Başkanlığı yaptığı dönemde basına yansıdı. İl kongresinde “İstiklal marşı okunmadı” haberleri basında boy boy yer aldı. Ve o dönem HADEP’lilere yönelik açılan dava furyasından naibini fazlasıyla aldı.

Diyarbakır’da değil de Yalova’da siyaset yapması ise şaşırtıcı değil. Zira Ensarioğlu ailesi için Yalova-Diyarbakır birbirine o kadar da uzak sayılmaz.

Salim Ensarioğlu’nun oğlu Abdürezzak Ensarioğlu uzun süre DP Yalova İl Başkanlığı yaptı. O da 2010’da AK Parti’ye katıldı. Galip Ensarioğlu, geçen yerel seçimlerde Yalova’da AK Parti adayı için çalışma yürüttü. Gülistan Ensrioğlu da DEHAP döneminde Yalova’dan aday olmuştu.

Gülistan Ensarioğlu önümüzdeki seçimde bu kez HDP’den Diyarbakır’dan vekil adayı. Bağımsız giren amcasına ve iktidar partisi saflarında yer alan ‘kuzeni’ne karşı aynı ilde kıyasıya bir rekabete girecek.

Siyasetle içiçe Ensarioğlu ailesinin oylarının bu üç aday arasında nasıl bölüneceği, seçimin en ilginç karelerinden birisi olacak gibi...

HDP'den vekillik için 2 bine yakın başvuru


  http://www.radikal.com.tr/131236313123634

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP nin Diyarbakır umudu? - vemerald

  HDP hareketi geliştikçe, yıllardır sağ partilere payandalık yapan feodal birimler, çözülme işaretleri vermektedir. Bucaklar, Fıratlar, Ensarioğulları vb. geçmişte topyekün bir sağ partiye oy verirken, günümüzde önde gelen ileri gelenleri, HDP saflarına katılmaktadır. Bu gelişmeler, Diyarbakır'da bundan böyle AKP'nin %30'ları göremeyeceğinin belirtisidir.

  Nesi ilginç - Binatlıkarınca

  Haber başlığında aynı aşiretten farklı siyasi görüşte milletvekillerinin çıkması demokrasinin bir cilvesi gibi gösterilmiş; oysa bu ve benzeri olaylar ülkemizdeki aşiret sisteminin ne kadar güçlü olduğunu gösterir ve böyle ortamlarda halkın bireysel tercihlerinin meclise taşınması oldukça güç olur.

  ağalık düzeni.. - kaşınan adam

  Türkiye Cumhuriyetine karşı bağımsızlık savaşı veren Kürtler sanki başka aydın insan yokmuş gibi aynı onlarca senedir aynı aşiretin ağalarına oy veriyor.Siz içinizdeki feodal yapıya karşı savaş vermeden ,o yapıyı yıkmadan nasıl özgür olacaksınız.Sözde özgürlük savaşı veren HDP ile ülkeye Demokrasi getirdiğini iddia eden AKP aynı aşiretin mensuplarını milletvekili adayı olarak kabul ediyor.Bu kişiler büyük bir olasılıkla seçilecekler ve yarın öbürgün TV lere çıkıp Kürt halkının özgürlük ve ,bağımsızlığını savunup , demokrasiden söz edecekler. Ama hiç kimse onlara'' Seçimlerde bile elini vijdanına koyup oy kullanamayan insanlar nasıl özgür'' veya '' sen nasıl milletvekili oldun feodal yapının nimetlerinden yaralandınmı'' diye sormaz..

  niye rekabet ki - user726226

  Büyük ailelerin , aşiretlerin , cemaatlerin yıllardır uyguladıkları yöntem . Bir yer olmazsa bir yerden yaklaşımı . Örnekleri o kadar çok ki . İlçelerin İllerin parti yönetimlerine aralarında iş bölümü yaparak temsilci vermesi gibi . Demokrasinin olmazsa olmazı partilerimizin bu durumu görmezden gelmesi de ayrı bir durum.