Seçimin ilk itirazı CHP'den

CHP'li Mahmut Tanal, İstanbul Ataşehir'deki CHP'li sandık kurulu üyelerinin fişlendiğini öne sürdü.

Cem TURSUN

İSTANBUL -12 Haziran Genel Seçimleri’nin ardından İstanbul'daki ilk itirazı İstanbul 1. Bölge'den meclise girmeye hak kazanan CHP 'li avukat Mahmut Tanal yaptı. Tanal, Ataşehir'deki CHP'li sandık kurulu üyelerinin fişlendiğini öne sürerek İstanbul İl Seçim Kurulu'na itiraz dilekçesini sundu. Tanal ayrıca, seçimde görev alan bir polis memurunun oy kullanmadan önce görev kağıdı alması gerekirken oy kullandıktan sonra görev kağıdı aldığını belirterek bu konuya ilişkin de itiraz da bulundu.

"ÜSTÜMÜZE GELİNDİ" Ataşehir İlçe Seçim Kurulu'na yaptıkları itirazın reddedildiğini belirten Tanay iki konuyla ilgili itiraz dilekçelerini Sirkeci Adliyesi'ndeki İstanbul İl Seçim Kurulu'na sundu. Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Tanal, 12 Eylül'deki referandumdan daha ağır bir şekilde CHP'nin üzerine gelindiğini belirterek "Siyasal iktidar tüm gücüyle, medyasıyla, İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan ancak tarafsız olmayan emniyet personelleriyle birlikte üstümüze geldi" dedi.

Tanal, "Dün Ataşehir'de bizim tespit ettiğimiz bir emniyet personeline öncelikle oy kullandırıldı. Daha sonra gelip İlçe Seçim Kurulu'ndan görev kağıdı aldı. Seçim Kanunu'na göre güvenlik görevlilerinin görev kağıdı alıp seçim kuruluna vermesi ondan sonra da oy kullanması gerekiyor. Bu olayda tam tersi yaşandı. Biz buna itiraz ettik. Polis memuru da bize 'Ben bu kuralı bilmeden oy kullandım' dedi. Hepsinin karşısında bunu söylediği halde biz buna itiraz ettik. Reddedildi. O karara İl Seçim Kurulu'na gelerek itiraz ettik buna ilişkin dilekçe verdik" ifadesini kullandı.

"CHP'Lİ SANDIK KURULU ÜYELERİ FİŞLENDİ" Tanal, Ataşehir'deki CHP’li sandık kurulu üyelerinin fişlendiği iddiasına ilişkin olarak da "Ataşehir İlçe Seçim Kurulu'nda CHP'nin sandık kuruluna üye olan tüm arkadaşlarımızın isimlerinin karşısında 'null' yazıldığı görüldü. Bunun ne anlama geldiğini teknik anlamda bilemiyorum böyle bir kelimenin karşılığı hukuki anlamı yok. Bu bir fişleme ve işaretlemedir. Çok üzücü bir hadise. 12 Eylül referandumunda CHP'liler fişlenmediği halde yaşadığımız bu süreçte görev alan arkadaşlarımız iktidar partisi tarafından fişlendi. Bununla ilgili itiraz ettiğimiz halde bunun sehven yazıldığı gerekçesiyle itirazımız geri çevrildi. Bu karara itiraz etmek için biz de İl Seçim Kurulu’na itiraz ettik" diye konuştu.

" AKP ELİNDEKİ TÜM İMKANLARI KULLANMIŞTIR" Tanal sözlerine şöyle devam etti:

"Bizler burada mağduruz. AKP, sanmasın bu anlamda seçimi kazandı. AKP seçimi kazanmamıştır. AKP elindeki imkanların tamamını kullanmıştır. AKP’nin vermiş olduğu tüm vaatleri takip edeceğiz. Verdiği vaatleri yerine getirmeyeceğini vatandaşlarımıza tek tek anlatacağız."(dha)