Seçimler hakkında akıllara gelen soru: 1 Kasım'da hangi şehir el değiştirir?

Seçimler hakkında akıllara gelen soru: 1 Kasım'da hangi şehir el değiştirir?
Seçimler hakkında akıllara gelen soru: 1 Kasım'da hangi şehir el değiştirir?
1 Kasım'da yeni bir genel seçim için Türkiye sandık başına gidecek, ülkemizin kaderi yeniden belirlenecek. Genel seçim her ne kadar ülke genelindeki durumu belirlese de, şehirlerin kaderi de son derece önemli. Bütün partiler iddialı oldukları şehirlerde birinci parti olmak için mücadele verirken, belki de bazı illerimizde kazanan parti değişebilir...

RADİKAL - 7 Haziran sonrasında yaşanan olayların seçim sonuçlarına nasıl yansıyacağı merak edilirken bir yandan da şehir bazında sonuçların nasıl ortaya çıkacağı kafalarda oluşan sorulardan biri. Özellikle son yerel ve genel seçimlerde bazı şehirlerin sürekli el değiştirmesi ya da söz konusu şehirlerdeki oy dağılımında radikal değişikliklerin görülmesi, 1 Kasım'da nasıl bir tablonun oluşacağı konusunda merak uyandırıyor. Aslında her seçim sonrası oluşan Türkiye haritasının rengini, tek tek şehirler belirliyor. Peki Türkiye haritasının rengi bu seçimde değişecek mi? Sizler için geçen seçimlerde kıran kırana yarışlara sahne olan ya da sürekli el değiştiren bazı illeri belirledik. Sizce bu seçimde aralarından hangisinin el değiştirmesi daha muhtemel görünüyor?

 

İstanbul: Son seçimlerde CHP'nin oyları biraz yükseldi ve Gezi olaylarından sonra AKP oylarında ufak düşüşler meydana geldi. 7 Haziran'da AKP: %41 , CHP: %29 oranda oy aldı.

Ankara: Özellikle son yerel seçimde kıl payı farkla AKP'nin elinde tutabildiği Ankara'da da CHP'nin yükselişi görülebiliyor. 7 Haziran'da Ankara'da da AKP: %41 , CHP: %29 oranda oy aldı.

Adana: Adana'da gerçekten kimin kazanacağını ön görmek çok zor. 7 Haziran'da AKP: %30 , CHP: %28 , MHP: %23 oranda oy aldı.

Antalya: Yıllardır AKP ve CHP arasında gidip gelen şehirde 7 Haziran'da AKP: %35 , CHP: %32 oranda oy aldı.

Bingöl: HDP ve AKP'nin iddialı olduğu şehirde 7 Haziran'da AKP: %48 , Bingöl: %41 oranda oy aldı.

Urfa: Şanlıurfa'da 7 Haziran'da AKP: %46 , HDP: %38 oranda oy aldı.

Zonguldak: Son yıllarda CHP'nin hızla yükseldiği Zonguldak'ta 7 Haziran'da CHP: %38,5  AKP ise: % 38,3 oranda oy aldı.

Yalova: Özellikle son yerel seçimde kıl payı CHP'nin kazandığı Yalova'da 7 Haziran'da AKP: %39 , CHP: %28 oranda oy aldı. 

Tunceli: CHP'nin doğuda en iddialı olduğu şehir olan Tunceli'de 7 Haziran'da HDP: %60, CHP: %20 oranda oy aldı.

Manisa: Son yıllarda sürekli el değiştiren bir başka şehir olan Manisa'da 7 Haziran'da AKP: %37 , CHP: %28 , MHP: % 23 oranda oy aldı.

Balıkesir: Balıkesir'de 7 Haziran'da AKP: %40 , CHP: %34 oranda oy aldı.

Mersin: 4 büyük partinin de iddialı olduğu tek şehir olarak ortaya çıkan Mersin'de birinci partinin hangisi olacağı belki de şansa kalmış bir durum. 7 Haziran'da CHP: %28 , AKP: %26 , MHP: % 24 , HDP ise %17 oranda oy aldı!

Denizli: Denizli'de de dengelerin değişmesi şaşırtıcı olmaz. 7 Haziran'da AKP: %39 , CHP: %34 oranda oy almayı başardı.

Hatay: Seçim sonuçlarının sürekli değiştiği bir başka şehir ise Hatay. 7 Haziran'da AKP: %38 , CHP ise %35,9 oranda oy almıştı.