Seçkinöz vefat etti

Eski Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve eski Başbakanlık Müsteşarı 77 yaşındaki Necdet Seçkinöz kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle önceki gün öldü.

ANKARA - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'beyin takımı'nda yer alan Necdet Seçkinöz, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle hayata veda etti.
Bir süredir parkinson hastası olan ve İstanbul'da önceki gece yaşamını yitiren 77 yaşındaki Seçkinöz, Demirel'e en yakın isimlerin başında geliyordu. Seçkinöz, Demirel'in Başbakanlığı döneminde Başbakanlık Müsteşarı, Cumhurbaşkanlığı dönemde de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevlerini üstlendi. Seçkinöz'ün naaşı, bugün Ankara Kocatepe Camii'nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.
1927'de İstanbul'da doğan Necdet Seçkinöz, ilk, orta ve lise öğrenimini Darüşşafaka Lisesi'nde tamamladı. 1952'de İTÜ İnşaat Fakültesi'ni bitirerek DSİ Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı.
1953-1955 yıllarında Bolu'da DSİ'de başmühendis olarak çalışan Seçkinöz, 1957'de sulama projeleri üzerinde staj yapmak üzere ABD'ye gönderildi.
Seçkinöz, dönüşünde 'Proje ve İnşaat Dairesi'nde Tatbikat Fen Heyeti Müdürlüğü'ne atandı. 1963 yılına kadar bu görevde kaldı. 1963-1968 yıllarında özel sektörde, 1969-1971 arasında ise Bayındırlık Bakanlığı Demiryollar ve Limanlar İnşaat Genel Müdürlüğü'nde genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. 1971'de bakanlığın Hava Meydanları ve Akaryakıt Tesisleri
İnşaat Genel Müdürlüğü'ne atanan Necdet Seçkinöz, birkaç ay sonra müşavirliğe, 1972'de Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'ne, 1974'te tekrar müşavirlik görevine atandı.
1975'te Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı olan Seçkinöz, 1977'de Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarlığı'na tayin edildi.
Seçkinöz 1978'de bu görevden ayrıldı ve 1979'un aralık ayından 1981'in ocak ayına kadar tekrar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan-lığı Müsteşarlığı yaptı. 1981'de emekli olan Seçkinöz, Demirel'le birlikte 1993 yılında Başbakanlık Müsteşarı oldu, Demirel'in Köşk'e çıkmasıyla da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne atandı. 'Hayırsever' kişiliğiyle tanınan Seçkinöz, Ankara'da bir ilköğretim okulu yaptırmıştı.