Seçmenler arttı, katılım düştü

Yerel seçimlerde seçmen sayısı artmasına karşın katılım oranı düştü. AKP 2 milyon dolayında yeni oy kazanırken CHP yaklaşık 500 bin seçmenini kaybetti.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

İSTANBUL - Yerel seçimlerde seçmen sayısı artmasına karşın katılım oranı düştü. AKP 2 milyon dolayında yeni oy kazanırken CHP yaklaşık 500 bin seçmenini kaybetti. Bu sonuçlar, sosyal demokrat seçmenlerin sandığa gitmediğini ve yeni seçmenlerin ağırlıkla AKP'yi tercih ettiğini ortaya koyuyor. AKP belediyelerin yüzde 60'ını aldı.
2002 genel seçimlerinde 41 milyon 291 bin 568 olan seçmen sayısı, pazar günü yapılan yerel seçimlerde yeni seçmenlerle 43 milyon 738 bin 821'e yükseldi. 2002'de seçmenlerin 32,6 milyonu sandık başına gitmesine karşın bu sayı yerel seçimlerde 31.7 milyonda kaldı. Katılım oranı ise yüzde 79'dan yüzde 72'ye geriledi.
Oylarını sayısal ve oransal olarak yükselten AKP; MHP ve DYP'nin de oylarını artırdığı dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre yeni seçmenlerden de oy aldı. Bunun karşısında CHP, 2002'de 6 milyon olan oyunu koruyamadı ve yaklaşık 500 bin seçmenini kaybetti. Bu veriler CHP'nin yeni seçmenlerden beslenmediğini gösterdiği gibi, mevcut seçmenini de sandık başına çekemediğini gösteriyor. CHP lideri Deniz Baykal'ın "CHP'nin oyu, oran olarak da sayı olarak da kendisini korumaktadır" saptamasını, sonuçlar teyit etmiyor. İl genel meclisi seçimlerine ilişkin sonuçlarda, özellikle büyük kentlerde sosyal demokratların sandığa gitmediği CHP'nin oylarını koruyamadığı gözleniyor.
Yerel seçimlerde kazanılan belediye başkanlıkları sayısında alt sıralarda kalan MHP ile DYP ise oylarını artırdı. İki parti de oylarını 3'er milyonun üzerine çıkardı. SP ise 779 bin olan oylarını bir milyon 228 bine çıkardı.