SEÇSİS ve 'seçim güvenliği' Meclis gündeminde

SEÇSİS ve 'seçim güvenliği' Meclis gündeminde
SEÇSİS ve 'seçim güvenliği' Meclis gündeminde
CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, daha önce Radikal'in gündeme getirdiği, Türkiye'de oyların toplanması ve sayımında kullanılan 'SEÇSİS yazılımına ilişkin güvenlik zaaflarını' Meclis gündemine taşıdı.

RADİKAL – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, SEÇSİS "Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi"nin güvensiz olduğu ve Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkeler tarafından bu nedenle kullanılmadığı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir” diye sordu.

Türkiye ’de seçim sonuçlarının ‘sertifikası olmayan’ bir yazılım tarafından toplandığı, ilk olarak Radikal yazarı Ezgi Başaran tarafından gündeme getirilmiş; Başaran 3 Haziran 2014 günkü Radikal’de yayınlanan “Seçim sonuçlarına güvenilemeyeceğinin somut kanıtlarını buldum” başlıklı yazısında SEÇSİS yazılımının sertifikasız olduğunu ve güvenlik açıklarını dile getirerek, ABD ve bazı AB ülkelerinin sistemi kullanmaktan vazgeçtiğini yazmıştı. 

Ezgi Başaran yazdı. "Seçim sonuçlarına güvenilemeyeceğinin somut kanıtını buldum"


CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, SEÇSİS Projesiyle ilgili bu iddia ve bilgileri Meclis gündemine taşıyarak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verdi. Tanrıkulu Bozdağ’A şu soruları yöneltti:

1. Yüksek Seçim Kurulu’nda SEÇSİS projesinde kullanılan işletim sisteminin ismi nedir?

2. Bu işletim sisteminin güvensiz olduğu ve AB ülkelerinde yasaklandığı iddiaları doğru mudur?

3. İddia doğru ise, bu işletim sistemi hangi AB ülkelerinde yasaklanmıştır?

4. SEÇSİS Projesi hangi yazılım dili veya dilleri ile geliştirilmiştir?

5. SEÇSİS Projesinde hangi veri tabanını kullanmaktadır?

6. Seçimlerde aday olamayacakların tespiti amacıyla; Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?

7. Seçmen olamayacakların tespiti için Milli Savunma Bakanlığı, Askere Alma Dairesi Başkanlığı (ASAL) ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?

8. Siyasi partilerin seçime katılıp katılamayacağını ve ülke genelinde teşkilatlanma düzeylerini tespit amacıyla Yargıtay ile çevrim-içi (on-line) iletişim kurulabilmiş midir?

9. SEÇSİS projesi ile ilgili olarak söz konusu şaibe ve iddiaları ortadan kaldırabilmek için, uzmanlardan kurulu siyasi parti temsilcilerinin de katılacağı bağımsız bir bilişim heyetine projenin inceletilerek güvenlik testlerinin yapılması ne zaman gerçekleştirilecektir? 

Ezgi Başaran yazdı. "Seçsis ile ilgili algı yanıltması yapmayın "