Şehirde muhtarlık sistemi kalkıyor

Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

ANKARA - Şehir ve kasabalarda mahallenin adeta ‘patronu’ olan muhtarlara kötü haber var. Hükümet, artık çok fazla işlevi kalmadığını düşündüğü muhtarlık sistemine son verecek çalışma yürütüyor.
Yapılan çalışmaya göre, belediye sınırları içinde kalan mahallelerde muhtarlık olmayacak. Muhtarların yaptığı nüfus, seçim ve ikametgâhla ilgili işleri kaymakamlık ve belediyeler yürütecek.
Buna karşın köy muhtarları ise yerini daha güçlendirilmiş şekilde koruyacak. Köy muhtarlarının yetkilerinin arttırılması, özlük haklarının da iyiliştirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yasal düzenleme bu dönem çıksa bile uygulama gelecek seçimden sonra yürürlüğe girecek. Muhtarlar görev sürelerini tamamlayacaklar.
Muhtarlık sisteminin değişmesinden 17 bin muhtar etkilenmiş olacak. Muhtar Dernekleri Federasyonu’nun verilerine göre, Türkiye ’de 36 bin köy, 17 bin mahalle muhtarı bulunuyor. Muhtarlar belediye başkanlarıyla aynı anda ve aynı süreyle 5 yıllığına seçiliyor. Mahalle muhtarları bölgesinde ikamet edenlerin nüfus, yer değiştirme, seçim gibi işlerine bakıyor.
Köy muhtarlarının görev kapsamı ise daha geniş. Köy muhtarları, devlet ile köylü arasında köprü görevi üstleniyor. Okuldan askerliğe ve evliliğe kadar bir dizi için muhtarlığın onayı gerekiyor.Muhtarlar, 1977 yılından bu yana bütçeye konan ödenekten maaşlarını alıyor.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  haber

  ,

  Hükümet

  ,

  Belediye

  ,

  Köy

  ,

  dizi

  ,

  http://www.radikal.com.tr/1084561108456110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaymakamlıklar kalkmalı ! - atom_karınca

  merkez ilçe kaymakamlıkları hemen kaldırılmalı şehir merkezine uzak ilçeler için basit bir devlet memurluğu ofisleri ile işler hallolur merkez illerde ise valilik merkezi hatta belediye haydi haydi yapar işlerini ama nerdeeeeeee !

  her söylediklerinin ersi uygulama geliyor. - ertanöngür

  Hani bu iktidar merkezden yerel bölgeye götürecekti hizmeti. Önce ilçe belediyelerini bypass ettiler birçok konuda, şimdi mahalle bazındaki tek uygulamayı da kaldırıyorlar. Herhalde artık camilerde halledeceğiz sorunlarımızı.

  BÜYÜKŞEHİR' LERDE BELEDİYE HER YERE YETİŞEMİYOR İŞLER AKSAR. - senoloz

  Büyükşehirlerde Belediyelerin işleri aksar Çünki Mahallelerdeki tüm sorunları Belediyelere Muhtarlar aktarıyor ama şu var Belediye Başkanları her mahalleden kendi yandaşını Partilisini danışman olarak alırda MUHTAR'ın 370 Tl ye yaptırdığımız işi 3 Bin , 5 Bin Tl ye yaptırırsa bunu şaşmamak lazım. Yani Yandaşa yeni bir rant kapısı doğuyor demektir

  Tartışılabilir - Heathenpride

  Vatandaş'ın devlete en yakın olduğu yer muhtarlıklardı. Bunların kaldırılmaları yerine yetkilerinin arttırılması daha yerinde olurdu.

  Mahalle temsili - ayhan111

  İyi mi olur kötü mü olur bilemedim. iyi tarafı mahallede mahallenin sorunlarını belediye başkanına yada kaymakama valiye iletebilecek bir temsilciydi aslında mahalle muhtarı. Şimdi yeni sistem nasıl olarak mahallelerin sorunları kaymakamlıklara nasıl iletilecek.

  İyi olur. - feritdama

  Şehir muhtarlarına mühür basmaları karşılığında her seferinde para ödemekten kurtulmuş olunur. Başka bir işe yaradıklarını da sanmıyorum. Hem devletten maaş alıyorlar, hem de halktan haraç.

  KAYMAKAM VE VALILERI DE BIR GOZDEN GECIRINIZ - ekremc123

  Kaymakamliklarin ve valiliklerin de kaldirilmasi gerekir.Hic kimse yada kurum eksikliklerini hissetmez eminim. Cunku somut olarak yaptiklari bir sey yok.Onlerine sekreterin yigdigi evraklari otomatik olarak imzalamaktan baska. Imzalarindan sorumlu olduklari da pek soylenemez.Varsa bile bir takim fonksiyonlari belediyelere devredilebilir.