Şehit babası: PKK silahla bitmez

Şehit babası: PKK silahla bitmez
Şehit babası: PKK silahla bitmez

Doktor Ulucan Dayan 1985 te şehit düştü. Baba Hasan Dayan dün Meclis te görüşlerini anlattı.

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Terör Alt Komisyonu’nu şehit doktor Ulucan Dayan’ın babası Hasan Dayan’ı dinledi. Baba Dayan, “ PKK ’dan böyle kurtulamazsınız Silahla olmaz” diye konuştu.
Alt Komisyon, dün AKP Amasya Milletvekili Naci Bostancı başkanlığında toplandı. Şırnak’ta 3 Nisan 1985 yılında, sağlık taramasından dönerken şehit edilen doktor Ulucan Dayan’ın babası Hasan Dayan komisyonda, “Allah sabır versinle, başın sağ olsunla giderilecek bir dava değil. Bize bu acıyı yaşattılar, hala yaşıyoruz. Ama artık bu acıyı artık başkaları yaşamasın” diye konuştu. Oğlunun tayini Şırnak’a çıktığında hiç üzülmediğini söyleyen Hasan Dayan, “PKK, Kürt halkını da sevmiyor, sevse köyde sağlık taraması yapan birisini öldürmezdi” dedi. Dayan sözlerine şöyle devam etti:
“Bazıları, ‘Şehit oğlu vardır, öteki dünyada size yardımı dokunur. Şehit çocuklarının anaları babaları zulüm görmez’ derler. Keşke benim oğlum şehit olmayaydı da bana orada yardımı dokunmasa. Geçenlerde televizyonda gördüm; askerlerimiz sırtında torbasıyla, tüfeğiyle diz boyu karın içinde dağda, kayalar arasında ilerliyor. Bununla ne PKK biter, ne Türk askeri. PKK’dan böyle kurtulamazsınız. Silahla olmaz... PKK’yı halktan ayırabilmeliyiz. O halk, devletin yanında olduğunu anlamalı ki, PKK’ya yaklaşmamalı. Bunun için halkımızla kaynaşmalıyız. Fikirlerine, düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Kayseri’dekinin okulu varsa, suyu elektriği varsa, orda da olmalı. İşsizlik kaldırılmalı. Benim devletim var demeli.”
Ulucan Dayan’ın kız kardeşi Fatma Öztürk de, “OBu acılar artık sönsün, yeter. Bunun için toplumun kaynaşması lazım” dedi.