'Şekil yönünden hukuka uygun'

'Şekil yönünden hukuka uygun'
'Şekil yönünden hukuka uygun'

Yasa, TBMM de gergin bir atmosferde görüşülmüştü.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Raportörü, CHP ’nin “İlköğretim ve Eğitim Kanunu”nun iptali için açtığı davanın raporunu tamamladı. Mahkeme’ye sunulan 13 sayfalık raporda, yasanın ‘şekil yönünden’ hukuka uygun olduğu vurgulanarak, davanın reddedilmesi gerektiği belirtildi. Mahkeme bugün başvuruyu karara bağlaycak.

Kamuoyunda ‘4+4+4’ olarak bilinen yeni eğitim yasasının şekil yönünden hukuka uygun olmadığını ileri süren CHP, Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusu yapmıştı. CHP 41 sayfalık dava dilekçesinde, söz konusu yasanın çıkartılması sırasında Meclis İç Tüzüğü ve anayasanın ilgili hükümlerinin ihlal edildiğini öne sürmüştü. İlk incelemeyi yaparak başvuruyu kabul eden Anayasa Mahkemesi, davayı raportöre gönderdi. Raportör ise raporunu dün üyelere dağıttı. Anayasa Mahkemesi’nin görev ve yetkilerinin düzenlendiği anayasanın 148. maddesini hatırlatan raportör, Yüksek Mahkeme’nin kanunları şekil yönünden denetlemesinin yasa çıkartılırken yapılan son oylamada çoğunlukla yapılıp yapılmadığını denetlemekle sınırlı olduğuna dikkat çekti. Raporda, yasa için yapılan son oylamada çoğunluk sağlandığı ve şekil şartlarının yerine getirildiği ifade edildi. Yasanın esas yönünden incelemesinin yapılabilmesi için yeni bir dava açılması gerekiyor. 

Özel okula %20 zam
Öte yandan özel okullar, gelecek yıl öğrencilerden alacakları eğitim ücretlerine zam yaptı. Okullar, genellikle yıllık enflasyon oranı 11,14’ün üzerinde fiyat belirledi. Ankara’daki özel okulların zam oranı yüzde 8 ila 20 arasında değişiyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise Arapça dersinin 4. ve 5. sınıflarda gelecek ders yılından itibaren uygulanacağını açıkladı.