@idrisemen

Selahattin Demirtaş: Özel harekatçılara PKK'ya yataklıktan soruşturma açarım!

Selahattin Demirtaş: Özel harekatçılara PKK'ya yataklıktan soruşturma açarım!
Selahattin Demirtaş: Özel harekatçılara PKK'ya yataklıktan soruşturma açarım!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İdil'de açıklama yaptı. Demirtaş Cizre'de halka yönelik yapılan anonslar nedeniyle "Özel Harekatçılara PKK'ya yataklıktan soruşturma açılması gerektiğini" söyledi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Cizre'ye gitmek için iki günlük yürüyüşün ardından dün İdil'e dönmek zorunda kalan HDP'li milletvekilleri, eşbaşkanlar ve bakanlar bugün bu ilçede grup toplantısı yapıyor. Toplantıda konuşan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

İşte Demirtaş'ın açıklamasından satır başları:

Bu çatışma 100 yıl da sürse PKK , PKK olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak orada duracak. Olan genç insanlara olacak. 101. yılda geleceğimiz nokta da yine bu nokta olacak. Bu noktadan müzakereye başlanacak.
AKP ’nin yapmak istediği HDP’yi değersizleştirerek insanların demokratik siyasete umudunu kırmaya çalışmaktır.

İşte bu dağın yolunu göstermektir. Gelin bakın Cizre’ye insanların neden dağa çıktıklarını anlarsınız.
Biz insanları HDP’ye çekmeye çalıştıkça devletin politikaları insanları ısrarla dağa itiyor.
Olağanüstü hal kalktığında ben 30 yaşındaydım, ben hep öyle yaşadım.

Cizre'ye şimdi bunu yapıyorlar.
Hatalı politikalar böyledir işte.
Sanıyorlar ki polisi askeri yığdığınız da bir şey olacak, değişecek.
Özel harekatçıların 9 gündür Cizre'de yaptığı propagandayı inanın 30 yıldır PKK Cizre'de yapmayı başaramamıştır.

Halka hakaret eden, anonslar yapan özel harekatçıları ben savcı olsan PKK'ya yataklıktan soruşturma açarım.
Gidin sorun emekli olmuşlarınıza, burada neler neler yaptılar sorun. JİTEM' ci abileriniz zamanında tabelamızı aşamazdık Cizre'de..

Bir havuz medyası var isim vermeyeceğim. Kendileri yazıyorlar, kendileri okuyorlar.
Her iş yerine bu gazeteden 10 tane alacaksınız demişler zorunlu... Bir işadamı anlattı...
Bunları okuyan, ilgilenen yok... Üzülüyorlar insanlar onlara...

Su bulunamayan Cizre’de huzur varmış biz huzur bozmak için yola çıkmışız.
Bırak medyayı sen Cumhurbaşkanı olarak böyle konuşursan Cizre otobüsünü de durdururlar, yakarlar da…
Cizre’de yaşananlar, yaşatılanlar er geç ortaya çıkacak, bütün valiler şu an suç işliyorlar ve korkmuyorlar ‘nasılsa savcı da bizim hakim de bizim’ diyorlar…
Bir vali olarak yasa sana bu yetkiyi vermemiş sana, sokağa çıkma yasağı vermiyor sana.

Normalde sokağa çıkmayı ihlal etmenin cezası 100 TL’dir… Cizre’de sokağa çıkmanın cezası idam, infaz… Sokağa çıkanı keskin nişancılar öldürüyor. Cezası 100 TL olan şeyi Kürtlere ölüm olarak ödetiyorlar.
Ölen sivil yok diyorlar. Listesi var ölenlerden birinin PKK militanı olduğunu ispatla istifa edeceğiz.

Sokağa çıkanı öldürerek sonuç alacağını düşünüyorsan en başa döneceksin demektir. Cizre’de silahlı militan var mı yok mu onu da bilmiyoruz, içeri de giremiyoruz, çatışma olmadan engel olalım diyoruz izin vermiyorlar. Su gönderelim diyoruz izin vermiyorlar.
Bugün kendini güçlü hissedenler dönüp geçmişe baksınlar. Başta Şırnak Valisi olmak üzere hepsinden hesap soracağız. 1 Kasım’a kadar inşallah sen yerinde olursun.
Cizre’ye nasıl ölüm emri verdiğini mahkemede anlatırsın. Hele İçişleri bakanlığı koltuğunda oturan memur, sizi Cizre’ye sokmayacağım diyor. İnsanın aklı bu kadar kıt olabilir mi?
Biz Cizre’ye giremedik diye, halkın hepsi AKP’li oldu. Siz böyle yapa yapa kendinizi bitiriyorsunuz. AKP’nin kendi içinde bulunan akillerinin şapkalarını önüne koyup düşünmesi lazım.


  http://www.radikal.com.tr/143222114322212

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - gümüşisis

  Valla ne şehitlere üzülebildik- ne Cizreli sivillereinsanları ayırmak neyse-ayırdığının içinde ayrıca sivil diye ayırmak ne feci...Ama böyle-sorumlusu kim? Kimse üstüne alınmıyor. Ben hak vermek için elimden fazlasını yapıyorum fakat Dağlıca'yı anlat bana- anlatamazsınız. Hadi alıştık üstüne çizgi çizmeye- farkında mısınız bilmiyorum ama sadece pekekeliler değil geri kalan herkeste alıştı ölmeye. Ölüp duruyoruz habire. Barış olsun dedik-hep birlikte-özerklik iç savaş ilan etmek neyin nesi? Özerklik mi istiyorsun-seçildin mi- savaşsız silahsız yolları var-onu kullan. Şimdi sıkıntı-benim fikrim- Kürt hareketi kanadında bireysel artistlik var. Artisliği yapan Kürt hareketi içindekiler için belki kahraman ama biz diğerleri için sıradan-zaten farklısını beklemiyoruz. Şaşırtın bizi- silahsız ve medeni insanlar gibi hak isteyin-ki sözleşmeler çağdaşlaşmalar bu hakkı otomatikman veriyor-ama biraz zaman alır belki-ama silahla da zaman alıyor-40 sene mi-100 sene daha mı-belki 10 senede ekonomik ve kültürel özgürlükle ayaga kalkacak bölgeyi böyle mi seviyorsunuz? Ben anlamadım.

  Ya Sen? - user1119689

  Akan kan da en büyük sorumluluğu sahip olanlardan birisi de sensin Demirtaş. Terör ile arana mesafe çekemedin. Bazı vekillerin ve belediye başkanlarının en basit ifadeyle sorumsuzluk olan beyanlarını, tehditlerini görmezden geldin. kafayı Erdoğan'a taktın. Kandil'deki savaş ağalarına iki çift laf edemedin. Anlamsız, içi boş barış çağrıları yaptın. Yasin Börü'yü hatırladın mı?