Selahattin Demirtaş: Yüksekova'da gerginlik yok, katliam var

Selahattin Demirtaş: Yüksekova'da gerginlik yok, katliam var
Selahattin Demirtaş: Yüksekova'da gerginlik yok, katliam var
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter Yüksekova'da yaşanan çatışmalarla ilgili açıklamalar yaptı.

RADİKAL - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından polislerin dört kişiyi öldürdüğü, 20'ye yakın kişiyi yaraladığı Yüksekova ile ilgili konuştu. 

Yüksekova'da 'çatışma değil katliam' olduğunu ifade eden Demirtaş şu tweetleri attı:

"Yüksekova'da gerginlik yok, katliam var. Halka karşı doğrulttuğunuz her silah ters tepecek ve başlattığınız savaşınızın altında kalacaksınız."

"Medya susarak katliamlara ve savaşa ortak olmaya devam etmekten hiç mi ders çıkarmadı. 90'larda sustunuz da her şey daha mı iyi oldu?" 

"Halkın özgürlük arayışını durduracak silahı henüz kimse icat edemedi, denenmiş ve başarı ihtimali sıfır olan yöntemlerden vazgeçin artık."
Bilgen: Hükümet tahammülsüz davrandı

HDP Parti sözcüsü Ayhan Bilgen de, Yüksekova'da yaşananlara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle, "Dün saat 23.00'te Hakkari valiliğinin ilan ettiği süresiz sokağa çıkma yasağı ile birlikte halk bunu ve savaşı protesto için gürültü çıkarma eylemlerinde bulunmuştur. Ama hükümet yine tahammülsüzlüğünü göstererek halka tank, panzer, gaz, bombalar ve gerçek mermilerle saldırmış ve katliam girişimine Lice, Silvan, Varto'dan sonra devam etmiştir. Yüksekova'da yaşananlar tam bir katliam girişimidir. Hükümetin derhal bu savaş konseptinden ve sivil yurttaşların yaşamlarını, yaşam alanlarını fütursuzca yok eden ölüm girişimlerine bir an önce son vermelidir. Kürt halkının demokrasi, barış ve adalet talebine ölümlerle, katliamlarla cevap verenler tarihin karanlıklarına gömülecektir."