Selahattin Demirtaş'ın evine polis baskın yapmış

Selahattin Demirtaş'ın evine polis baskın yapmış
Selahattin Demirtaş'ın evine polis baskın yapmış
Akaryakıt kaçakçılığı ihbarıyla harekete geçen polis, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın evine baskın yaptı. Demirtaş'ın "Evimde arama yapamazsınız" dediği polislerin sert bir şekilde karşılık verdiği uzun bir süre kapının açılması için baskı yaptığı belirtildi. Olayla ilgili soruşturma açıldı ve bir polis memuru açığa alındı. Emniyet ise adresin karıştıldığını ve sehven Demirtaş'ın evine gidildiğini öne sürdü.

RADİKAL - Diyarbakır 'da, akaryakıt kaçakçılığı ihbarı üzerine harekete geçen Emniyet Müdürlüğü ekipleri, verilen adrese gittiklerinde kapıyı açan kişinin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olduğunu görünce şaşırdı. Kısa sürede, polislerin yanlış adrese geldiği ortaya çıktı. Demirtaş, olaya tepki gösterirken, Vali Hüseyin Aksoy'un devreye girmesiyle polisler ayrıldı. İhbarı alıp ekibi yanlış yönlendiren polis görevden uzaklaştırıldı.

Olay, 9 Mayıs günü Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'nde meydana geldi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü '155 Polis İmdat' hattını arayan bir kişi, akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili ihbarda bulundu. İhbarı yapan kişi, iddiaya göre evin kolay bulunması için de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın evinin olduğu katta, komşu daire olduğunu söyledi.

DEMİRTAŞ EVDEYDİ

İhbarı yanlış anladığı belirtilen '155 Polis İmdat' hattındaki görevli, polisleri Demirtaş'ın evinin adresini vererek yönlendirdi. Apartmana giden polis ekibi de Demirtaş'ın oturduğu dairenin kapısını çaldı. Bingöl mitinginden dönüp evinde dinlenen Selahattin Demirtaş'ın küçük kızı kapıya gidip, 'Kim o?' diye sordu. Yanıt verilmeyince, bu kez Selahattin Demirtaş'ın öğretmen eşi Başak Demirtaş, kapının yanına gelerek, kapıdakilere bir kez daha kim olduklarını sordu.

POLİS: KAPIYI AÇIN KİM OLDUĞUMUZU SİZE GÖSTERECEĞİZ

"Kapıyı açın kim olduğumuzu size göstereceğiz" diyen kişiler, ısrarla açtırmak için kapıya vurunca, bu kez Selahattin Demirtaş, kapının arkasındakilerden kimliklerini göstermelerini istedi. Kimliklerini kapıdaki gözetleme deliğinden gösteren polisler, kapıyı açmalarını istedi.

VALİ DEVREYE GİRDİ, POLİSLER ÇEKİLDİ

Tartışmanın uzaması üzerine Demirtaş'ın oturduğu sitenin güvenliği ararken, yakınları da kapıya gelerek polislerle tartıştı. Daha sonra kapıyı açan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da polislere tepki gösterdi ve asla evine girip arama yapamayacaklarını söyledi. Polislerin aramada ısrar etmesi ve tartışmanın uzaması üzerine, durumdan haberdar olan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy devreye girdi. Vali Aksoy, oradaki polislere Demirtaş'ın kapısının önünden ayrılması talimatı verdi. Demirtaş'ın evinin kapısını ısrarla açtırmak isteyen 4 sivil polis ile aşağıda bekleyen 2 polis, Vali Aksoy'un talimatıyla siteden ayrıldı.

Resmi kıyafetli başka bir ekip bu sırada gelip Selahattin Demirtaş'la görüşmek istedi. Demirtaş, polislere, bir yanlışlık olduğunu söyledi. Polisler de bir kaçakçılık ihbarı üzerine ekip geldiğini belirtip, '155 Polis İmdat' hattındaki görevli polis memuru ile yeniden görüştü ve adresin yanlış olduğu ortaya çıktı.

EMNİYET: EKİPLER SEHVEN GİTTİ

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, konunun bir kaçakçılık olayıyla ilgili yapılan ihbarda verilen adresin yanlış anlaşılması sonucu meydana geldiğini söyledi. Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İl Emniyet Müdürlüğümüz '155 Polis İmdat' hattına 9 Mayıs 2015 tarihinde akşam saatlerinde bir ihbar yapılmıştır. İhbarda kaçakçılık suçundan aranan bir şahsın bulunduğu yerin adresi verilmiştir. İhbarcı, daire numarasını bilmediği, adresin kolayca bulunabilmesi için ilgili adresin Selahattin Demirtaş'ın evinin bulunduğu kattaki komşu daire olduğu bilgisini de görevliye söylemiştir. Ancak bu bilgi ihbarı alan operatör görevlisinin ihmali sorucu ilgili ekibe aktarılmamıştır. Aranan şahsın yakalanabilmesi için adresin bulunduğu yere giden polis ekiplerimiz sehven Selahattin Demirtaş'ın dairesinin bulunduğu adrese gitmiştir. Söz konusu yanlışlık ise kısa sürede anlaşılmıştır. Bahse konu olay ile ilgili olarak ihbarcı ile görüşen operatör görevlisi, Vali talimatı ile görevden uzaklaştırılmıştır. Konunun tüm yönleri ile ve hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturulması için gerekli araştırmalara başlanmıştır."
DHA-Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/135492913549296

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kimin fikri acaba? - asu555@kahkaha.com

  sandıkta yenemeyeceklerini ve meclise parti olarak gireceklerini anlayınca korkutma politikası denemişler!

  Paralel mi yoksa PARABOL mü? - alpayari

  İhbarcı diyor ki, hedef kolay bulunsun diye S. Demirtaş'ın oturduğu yerde oturuyor kaçakçı, sonra bütün polisler "ne hikmetse" "operatörün hatasıyla" " sanki kimse Demirtaş'ın evi hangisi bilmiyormuş gibi" "sehven" yanlış daireyi basıyorlar. Üstüne üstlük bir de laf dalaşına giriyorlar. Bu da "sehven". İnsanları aptal yerine koymayın lütfen. Açığa almak falan yetemez kim bunlar açıklayın bulun. "Sizin" paralelleriniz mi, yoksa yeni türeyen "PARABOL" ler mi?

  Rezilliğin zirvesi. - vemerald

  Bir milletvekilinin, bir parti başkanının evini basacak kadar vazife! aşkı ile dolu polislerimiz. Halk olarak her şeyin farkındayız. Baskılar ters tepecek.

  işe bakin - serdasus

  Adamın teki aramış demiş ki, şurada suçlu var, polislerimiz de, hiç araştırmadan, etmeden, kim nedir diye bakmadan Demirtaş'ın evine gitmişler. Bravo valla, bu çalışma azmi, insanın gözlerini yaşartıyor. Bir de üstüne, sadece ve sadece bir telefon ihbarı dışında hiçbir şey olmadığı halde, yanlış eve gittiklerini anladıkları halde ve gittikleri yerin bir siyasi partinin başkanının evi olduğunu gördükleri halde, evi aramakta ısrar etmişler. Hala da polis olarak görev yapmaya devam ediyorlar. Niyeyse santraldeki memur açığa alınmış. Altı üstü yanlış yol tarif etmiş! Utanmazlığın böylesi insanı dehşete düşürüyor.

  halla halla - user1080008

  hiç şaşırmadım nedense.....

  geçmiş olsun - ex nihilo

  hem gönüldaşı HDP camiasına hem de destekçisi sermaye piyasasına