Selanik'te Bahçeli krizi

Selanik'te Bahçeli krizi
Selanik'te Bahçeli krizi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Selanik ziyareti sırasında aşırı milliyetçi ve Kıbrıslı Rum öğrencilerden oluşan bir grup Selanik Başkonsolosluğu önünde gösteri yaptı

SELANİK - Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Balkanlar turu çerçevesinde ziyaret ettiği Yunanistan'da temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı. Yunanistan gezisinin ikinci gününde Selanik'e giden Bahçeli ve beraberindeki heyet, Atatürk Evi'ni ziyaret etti.

Burada ziyaret defterini imzalayan Bahçeli, deftere "Atatürk'ün doğduğu Selanik'teki bu ev, tarihi kıymetini ve değerini hiç bir zaman kaybetmemiş ve bundan sonra da kaybetmeyecektir. Bu şehirde Mustafa olarak doğan ve sonra da vatanımızda Atatürk olarak hakka yürüyen, dava ve fazilet timsali Gazi Mustafa Kemal'in geride bıraktığı emanetlerine sahip çıkacağımızdan ve üzerine leke sürdürmemek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizden herkes emin olmalıdır" yazdı.

Selanik Başkonsolosluğunda bir süre istirahat eden Bahçeli, burada Selanik Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği temsilcileriyle görüştü.

GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI
Bu arada, bir grup Kıbrıslı Rum öğrenci Selanik Başkonsolosluğu önünde gösteri yaptı. Yaklaşık 50 gösterici konsolosluk önünde önlem alan polis barikatını geçmeye kalkışınca, göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Polis göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı.

Polisin, Bahçeli'nin ziyareti süresince Türk Başkonsolosluğu çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Bahçeli ve beraberindeki heyet sonra Selanik'teki Alaca İmaret Camisini ziyaret etti.
Bahçeli daha sonra Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin ile birlikte Selanik'teki Yedikule kalesini ve Selanik limanını gezdi.

Bahçeli ve beraberindeki heyet öğle saatlerinde Selanik'ten Makedonya'ya hareket etti. Bahçeli, dün de Batı Trakya'yı ziyaret etmiş, Gümülcine ve İskeçe'de Türk Azınlık temsilcileriyle bir araya gelmişti.(AA)