Selim Sadak açlık grevinde...

Selim Sadak açlık grevinde...
Selim Sadak açlık grevinde...
Siirt'in bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak, PKK/KCK'lıların cezaevlerinde başlattığı açlık grevine dikkat çekmek için 24 saatlik açlık grevine girdi. Sadak, açlık grevinde bulunanların taleplerinin dikkate alınmasını istedi

SİİRT - Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, tutuklu ve hükümlü PKK /KCK’lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerine dikkat çekmek için dün gece belediye bahçesinde 24 saatlik açlık grevine girdi. ’Bu çığlığı duyalım, ölümleri durduralım. Vicdan ve yaşatma nöbetindeyiz’ yazılı pankartın önünde tek başına açık grevinde bulunan Sadak, açlık grevindekilerin taleplerinin dikkate alınmasını istedi. Sadak, şöyle dedi:
"Cezaevlerindeki çığlık, demokratik bir ülkede birlikte eşit, özgür bir şekilde birlikte yaşam çığlığıdır. Bu çığlıkların duyulmaması halinde yarın çok geç olacak. Yaklaşan bayram öncesinde cezaevleri önünde bekleyen ambulansların boş dönmesi için Başbakan’ın bir önce tutsakların taleplerini dikkate alması gerekir. En kısa sürede bir heyet oluşturularak İmralı’da bulunan Öcalan sorunun çözümü için görüşmelerin başlatılması çağrısında bulunuyorum. Atılacak böyle bir adımın ateşkesin sağlanmasına, çatışmaların sona ermesine, barışın sağlanmasına vesile olacağına inanıyorum. Bu ülkenin yararına olacaktır."
Sadak, Kürt sorunun çözümünde en önemli aktörün Abdullah Öcalan olduğunu ileri sürerek, "O sıradan bir tutuklu değildir. Kürt sorunun ülkenin bütünlüğü içinde çözülmesine yönelik geliştirdiği yol haritası Türkiye için bir fırsattır" dedi. (dha)