Selvi'den tartışılacak iddia: PKK sadece Türkiye'de silah bırakacak

Selvi'den tartışılacak iddia: PKK sadece Türkiye'de silah bırakacak
Selvi'den tartışılacak iddia: PKK sadece Türkiye'de silah bırakacak
Hükümet cephesinden aldığı kulislerle dikkat çeken Yeni Şafak Yazarı Abdülkadir Selvi, silah bırakma konusunda ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Selvi'ye göre, Irak ve Suriye'deki durum nedeniyle PKK sadece Türkiye'de silah bırakacak.

RADİKAL - Çözüm süreci konusunda özellikle hükümet cephesinden önemli kulis bilgileri aktadan Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında da sürece dair tartışılacak bazı bilgileri gündeme getirdi.

Selvi, “Suriye'de PYD devam edecek ama Türkiye 'deki PKK 'nın kendini lağvedip, silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan etmesinin üzerinde çalışılıyor" derken, sürecin 6-8 Ekim olaylarından da yara aldığını dile getirdi.

Selvi'nin bugünkü yazısında dikkak çeken bölümler şöyle:

* Hükümet çözüm sürecini uzun sürelere yaymanın, her defasında daha ağır bedeller ödemeyi gerektirdiğini tecrübe etti. Çözüm süreci tapu dairesi idare edilir gibi yönetilecek bir süreç değil 'Hayırlı işlerde acele edin' sözü sadece nişan ve düğün merasimleri için söylenmiş bir söz değil. Bu noktada hükümete yönetilecek en önemli eleştiri, süreci hak ettiği önem ve hızla yönetip, nihayete erdirmemesi oldu.

* Taraflar çözüm iradesini yenilediler. Ama bazı düzenlemeler, değişiklikler yapılıyor. Başbakan Davutoğlu'nun başkanlığında yapılan toplantıda, çözüm masasının muhafaza edilmesi kararı alındı. Masa duruyor, çözüm zemini sağlamlaştırılacak ve masanın üstü aktif hale getirilecek.

AK Parti'den çözüm süreci açıklaması


HATİP DİCLE HEYETE KATILACAK

* İmralı heyetlerinin görüşmesi başlayacak. Ama hemen değil. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken'den oluşan İmralı heyeti devam edecek. Heyet değişmiyor. Bu süre zarfında Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'ın heyete eklenip eklenmemesi kararlaştırılacak.

SİLAH SADECE TÜRKİYE İÇİNDE BIRAKILACAK

* Bu arada PKK'nın Türkiye'deki silahlı faaliyetlerine son vermesi yani silahlı mücadelenin sonlandırıldığının ilan edilmesinin üzerinde çalışılıyor. Bu konuda bir takvimlendirme de konuşuluyor. Suriye'deki konjonktür ve Irak'taki gelişmeler nedeniyle Kandil'in tüm bölgelerde silah bırakması seçeneği gerçekçi olmaktan çıktı.

* Suriye'de PYD devam edecek ama Türkiye'deki PKK'nın kendini lağvedip, silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan etmesinin üzerinde çalışılıyor. Çözüm süreci 6-8 Ekim olaylarından güçlenerek çıktı diyemeyeceğim. Çünkü şu aşamada öyle bir şey yok. Ama 90'lı yıllara mı dönülüyor derken, silah bırakmanın konuşulduğu bir konjonktürü yakaladık.

* Çözüm iradesinin korunması ve masanın muhafaza edilmesi dahi önemliydi. Ama hele bir de Türkiye topraklarında silahlı mücadelenin sonlandırılması müthiş bir şey olacak.