@idrisemen

Şemdinli'de bombalı saldırı: Biri çocuk iki kişi öldü

Şemdinli'de bombalı saldırı: Biri çocuk iki kişi öldü
Şemdinli'de bombalı saldırı: Biri çocuk iki kişi öldü
Polis aracına yönelik saldırı faciaya dönüştü. Düğünden dönenlerin geçtiği esnada patlatılan bombalı araç nedeniyle birisi 11 yaşındaki çocuk olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi, 17 kişi yaralandı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Şemdinli şehir merkezinde dün akşam saatlerinde büyük bir patlama meydana geldi. Emniyete ait kobra tipi askeri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada biri 11 yaşındaki bir çocuk olmak üzere iki kişi hayatını kaybederken ikisi ağır 17 kişi de yaralandı.

Şemdinli’nin girişindeki Karşıyaka Mahallesi’nde yapılan bir düğünden dönenlerin patlamanın yaşandığı ‘90.Nokta’ adı verilen eski polis kontrol noktasına geldikleri sırada patlamanın olması, facianın boyutunu büyüttü. Patlamada yaşamını yitiren Faris Demircan (11) adlı çocuğun da düğünden geldiği öğrenildi. İlk müdahale için Şemdinli devlet hastanesine kaldırılan yaralılar askeri ambulanslar ile helikopterler aracılığıyla Van, Yüksekova ve Hakkari’deki hastanelere sevk edildi.


Patlama ile ilgili Radikal’e konuşan Hakkari Emniyet Müdürlüğü ise olayı şöyle anlattı: “Saat 16:30 civarında ‘90. Nokta’ denilen bölgede Şemdinli Emniyet Müdürlüğü’ne ait kobra tipi zırhlı aracın geçişi sırasında bomba yüklü bir araç patlatıldı. Patlamada bir polis memuru kafasından aldığı darbe ile hafif bir şekilde yaralanırken Şemdinli halkından iki kişi hayatını kaybetti, 17 kişi de yaralandı. Patlama sonrasında Şehir merkezinde güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı.”


Patlama sonrasında halkın kan vermek için hastaneye akın ettiğini söyleyen Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre ise patlama sonrasında şehir merkezinde elektriklerin kesildiği ve halkın büyük panik yaşadığını ifade etti.