Sen Dersim'i Kerbela'ya benzetirsen, biri de çıkıp 'Uludere ne peki' der

Sen Dersim'i Kerbela'ya benzetirsen, biri de çıkıp 'Uludere ne peki' der
Sen Dersim'i Kerbela'ya benzetirsen, biri de çıkıp 'Uludere ne peki' der
Eski CHP Genel Başkanı, CHP'nin Dersim için özür dilemesine dair tartışmalara sert tepki gösterdi. Baykal, "Bu bir partinin değil devletin ortak sorumluluğudur" dedi. Baykal, hükümeti de eleştirerek, "Başbakan Dersim'i Kerbela'ya benzetti. Bunu Kerbela'ya benzetirse birisi de çıkıp Uludere ne peki derse bunun sonu alınmaz" dedi.

RADİKAL - CHP Antalya Milletvekili ve eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'Dersim katliamı'nın CHP'ye maledilmesine tepki gösterdi. Baykal, bunun bir partinin değil devletin ortak sorumluluğu olduğunu söyleyerek, "Bunu Kerbela’ya benzetirse birisi de çıkıp Uludere ne peki derse bunun sonu alınmaz" dedi.

Dün gece Abbas Güçlü'nün Kadal D'deki Genç Bakış programına konuk olan Baykal, gündeme dair soruları yanıtladı. Baykal özellikle Dersim konusunda CHP'nin özür dilemesi gerektiğine ilişkin tartışmaya şu yanıtı verdi:

"DERSİM BİR PARTİNİN DEĞİL BİR DEVLETİN ORTAK SORUMLULUĞU

" Türkiye ’nin siyasi tarihinden husumet çıkarmak mümkündür. Çünkü çok sıcak çatışmaların yaşandığı çok güç bir coğrafyada, çok iddialı bir sürecin başarıya ulaştırılması için bugünkü anlayışımızla bağdaşmayan uygulamalar yapılmıştır. Bu acı olayları bir siyasi tartışmaya malzeme haline dönüştürmek sakıncalıdır. Üzüntüyle söyleyelim sayın Başbakan Dersim’i Kerbela’ya benzetti. Bir Başbakan bir iktidar sahibi buraya girerse bu tarihe bakıp siyasi tartışma için malzeme çıkarıp birini suçlamak için buna yönelmeye kalkarsa sizin söylediğiniz gibi o bir siyasi partinin değil bir siyasi dönemin ortak sorumluluğudur ki, bugünkü iktidar partisinin afişlerle arkasına sığındığı ve kahramanımız ilan ettiği insanlar da Bayar, Menderes) var o işin içinde. Yani bir devletin ortak sorumluluğu. Bunu Kerbela’ya benzetirse birisi de çıkıp Uludere ne peki derse bunun sonu alınmaz.

Yani devlet adamı sıkıştığı noktada güncel siyasi yarar için ülkenin milli tarihindeki acı olayları birisine fatura edeceğim diye istismara teşebbüs eden insan değildir. O acıyı herkes yüreğinde yaşar, yaşamalıdır ama bunu bir siyasi suçlama konusu haline getirmek başka. Eğer bu bir yöntem olacaksa herkes için söylenecek çok şey vardır ve bu uygun değildir."