Sendikacı polislere tehdit TBMM'de soru önergesi oldu

Sendikacı polislere tehdit TBMM'de soru önergesi oldu
Sendikacı polislere tehdit TBMM'de soru önergesi oldu
Polislerin sendika sahibi olması için kanun teklifi de veren CHP'li Düzgün, sendikacı polislerin tehdit edildiği yönündeki iddiaları soru önergesine dönüştürdü.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Polislerin sendika sahibi olması için kanun teklifi, yaşadıkları mobbing iddialarıyla ilgili olarak TBMM ’ye araştırma önergesi veren CHP Milletvekili Dr. Orhan Düzgün, bu kez de sendikacı polislerin tehdit edildiği yönündeki iddiaları soru önergesine dönüştürdü.

Radikal tarafından gündeme getirilen ve sendikacı polislerin Emniyet Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı tarafından tehdit edildikleri yönündeki iddialar da böylece TBMM’nin gündemine girmiş oldu. TBMM Başkanlığı’na İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in cevaplaması talebiyle verilen yazılı soru önergesinde “Sendika hakkı isteyen emniyet personelinin bazı üst düzey emniyet müdürleri tarafından baskı ve tehditlere maruz kaldıkları bilgisi doğru mudur?” sorusu yer aldı.

‘İDRİS NAİM ŞAHİN SENDİKAYA NASIL BAKIYOR’
İki soruluk önergenin ikinci sorusu ise sendika kurma konusu oldu. Düzgün, İdris Naim Şahin’e “sendikaya nasıl bakıyorsunuz?” diye sordu. Soru, önergede şu şekilde yer aldı: “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 23.maddesinde “herkesin barışçı amaçlarla toplanma ve başkalarıyla dernek kurma özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, yine herkesin çıkarlarını korumak amacıyla sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkını da içerir “ilkesinden yola çıkarak Bakanlık olarak emniyet personelimizin bu hakka sahip olması konusunda görüşleriniz nelerdir?”

‘ÖNÜNDE SONUNDA KURULACAK’
Konuyla ilgili olarak Radikal’e konuşan Milletvekili Düzgün, İdris Naim Şahin’in kişisel olarak sendika konusundaki görüşünü de merak ettiğini belirterek “En önce onun bir açıklama yapması lazım. Bakanlık sıcak bakmıyor, biliyoruz. Ben merak ediyorum. Bakalım Sayın Şahin ne düşünüyor?” dedi. Polis sendikasının önünde sonunda kurulacağını da belirten Düzgün, “Sendika kuracak kişilere ciddi baskı uygulanıyor. Ancak 4688 sayılı yasa engelmiş gibi gözükse de Türkiye ’nin imzaladığı uluslararası anlaşmalar var. En bunun kaldırılması için kanun teklifi vermiştim. Yasa, başlangıçta sendikayı engeller. Ancak Uluslararası alanda Türkiye rezil olmuş olur. Çünkü uluslararası anlaşmalarda emniyet görevlilerinin sendika kurma hakkı var. Dolayısıyla engellemektense yüzümüzün akıyla kendi işimizi kendimiz çözersek daha doğru olur diye düşünüyorum” diye konuştu.