Şerafettin Halis BDP'deki görevinden istifa etti

Şerafettin Halis BDP'deki görevinden istifa etti
Şerafettin Halis BDP'deki görevinden istifa etti
Önceki dönem Dersim milletvekili olan BDP'li Şerafettin Halis Dersim İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Radikal.com.tr – Eski Dersim milletvekili ve BDP Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis görevinden istifa etti. Dilekçesini Genel Merkez'e gönderdiğini açıklayan Halis, "Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum" dedi. Halis'in istifası, barış sürecinde BDP'nin Alevi haklarını ikinci plana attığı, parti içerisindeki alevilerin bundan rahatsızlık duyduğu, istifanın da bunun somut bir göstergesi  olduğu şeklinde yorumlara yol açtı.

Bazı konularda Genel Merkez yöneticileri ile ters düştüğünü ve görüş ayrılığı yaşadığını, bu nedenle istifa ettiğini belirten Halis, "Partiye emek ve gönül vererek değer yaratanlardan ve Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum. İstifa dilekçemi Genel Merkez'e ve eş başkanlara gönderdim. İşleme konulması konusunda da ısrarlıyım" dedi.

Şerafettin Halis, istifa nedeniyle ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, BDP kaynakları ve Halis'in yakın çevresine göre, BDP'nin 'çözüm süreci' kapsamında Alevilere gerekli ilgi ve desteği göstermediği, bu süreçte Alevilerin arka plana atıldığı tartışması nedeniyle bu istifanın gerçekleştiği iddia edildi.

‘Dersimnews.com’ sitesinde yer alan haberde de Şerafettin Halis’in, parti içinde yaptığı Dersim ve Alevi çıkışları nedeniyle 2011 genel seçimlerinde aday gösterilmediği iddiası ve Alevilerin son süreçteki rahatsızlıkları hatırlatıldı.

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları sırasında okunan mektubunda Alevilerden hiç söz edilmemesi ile BDP içindeki Alevilerde baş gösteren rahatsızlık, bir süredir devam ediyordu. 


KIŞANAK'IN SÖZLERİ ELEŞTİRİLDİ
Dün BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın Alevilerin sürece katılmıyla ilgili sözlerine sosyal medyadan tepkiler yükselmişti. Dün Ankara 'da Alevi örgütleriyle bir araya gelen Kışanak, "Alevi toplumunun bu süreci çok daha yakından takip etmesi, katılması, yön vermesi ve anlaması gerektiğini düşünüyoruz. Özgürlük ve demokrasiye ihtiyacı olan Alevilerin bu süreçte aktif ve etkin olmaları önemlidir. Sürece ilişkin ortaya çıkabilecek sonuçlarda payına düşen özgürlükleri almada birinci derecede sorumludur" demişti. 

Bu sözlerdeki, özellikle, "(Aleviler) ortaya çıkabilecek sonuçlarda payına düşen özgürlükleri almada birinci derecede sorumludur" ifadeleri bazı Alevilerden tepki görmüştü.

BDP'DEN AÇIKLAMA

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada Dersim İl Başkanları Şerafettin Halis’in istifasının “süreçle ve Alevi toplumuyla hiçbir ilgisinin olmadığı” bildirildi.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Partimizin Dersim il başkanlığı görevini yürüten Sayınn Şerafettin Halis’in görevinden istifa ettiğini belirten dilekçesi genel merkezimize ulaşmıştır. Genel merkez olarak bu dilekçeyi değerlendirmekteyiz.

Sayın Şerafettin Halis’in istifasının demokratik çözüm ve barış süreciyle hiçbir ilgisi yoktur. Kendisi dilekçesinde “Gördüğüm lüzum üzerine” ifadesini kullanmıştır. Kendisiyle yapılan telefon görüşmelerinde de istifasının süreçle ve Alevi toplumuyla hiçbir ilgisinin olmadığını beyan etmiştir. Durum, tüm siyasi partilerde yaşanabilecek bir durumdur.

Dolayısıyla bazı basın organlarında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

İSTİFA METNİ

BDP Genel Merkezi ayrıca Şerafettin Halis’in, genel merkez basın bürosu aracılığıyla ilettiği açıklamasını da yayınladı:

“Barış sürecini destekleyen, sürecin hassasiyetine önem veren biri olarak, Alevilik ve Dersim hassasiyetim bilinmekle birlikte, il başkanlığından istifamın parti içi sorunlardan kaynaklı olduğunun bilinmesini isterim.
Şerafettin Halis, 02 04 2013”

“PARTİMİZLE ALEVİ KURUMLARI ARASINDA HİÇBİR GERİLİM SÖZ KONUSU DEĞİL”

BDP Genel Merkezi’nin açıklamasında ayrıca Eş Genel Başkan Gültan Kışanak’ın 1 Nisan 2013 tarihinde Alevi kurum temsilcileriyle buluşmasının gayet başarılı ve verimli geçtiği hatırlatıldı ve şöyle denildi:

“Değerli katılımcılar memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Alevi kurumları ve temsilcileriyle diyaloglarımız bundan sonra da devam edecektir. Partimizle Alevi kurumları arasında hiçbir tartışma ve gerilim söz konusu değildir.”