Şerafettin Halis BDP'deki görevinden istifa etti

Şerafettin Halis BDP'deki görevinden istifa etti
Şerafettin Halis BDP'deki görevinden istifa etti
Önceki dönem Dersim milletvekili olan BDP'li Şerafettin Halis Dersim İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Radikal.com.tr – Eski Dersim milletvekili ve BDP Dersim İl Başkanı Şerafettin Halis görevinden istifa etti. Dilekçesini Genel Merkez'e gönderdiğini açıklayan Halis, "Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum" dedi. Halis'in istifası, barış sürecinde BDP'nin Alevi haklarını ikinci plana attığı, parti içerisindeki alevilerin bundan rahatsızlık duyduğu, istifanın da bunun somut bir göstergesi  olduğu şeklinde yorumlara yol açtı.

Bazı konularda Genel Merkez yöneticileri ile ters düştüğünü ve görüş ayrılığı yaşadığını, bu nedenle istifa ettiğini belirten Halis, "Partiye emek ve gönül vererek değer yaratanlardan ve Dersim halkından özür dileyerek gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ediyorum. İstifa dilekçemi Genel Merkez'e ve eş başkanlara gönderdim. İşleme konulması konusunda da ısrarlıyım" dedi.

Şerafettin Halis, istifa nedeniyle ilgili açıklama yapmaktan kaçınırken, BDP kaynakları ve Halis'in yakın çevresine göre, BDP'nin 'çözüm süreci' kapsamında Alevilere gerekli ilgi ve desteği göstermediği, bu süreçte Alevilerin arka plana atıldığı tartışması nedeniyle bu istifanın gerçekleştiği iddia edildi.

‘Dersimnews.com’ sitesinde yer alan haberde de Şerafettin Halis’in, parti içinde yaptığı Dersim ve Alevi çıkışları nedeniyle 2011 genel seçimlerinde aday gösterilmediği iddiası ve Alevilerin son süreçteki rahatsızlıkları hatırlatıldı.

Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları sırasında okunan mektubunda Alevilerden hiç söz edilmemesi ile BDP içindeki Alevilerde baş gösteren rahatsızlık, bir süredir devam ediyordu. 


KIŞANAK'IN SÖZLERİ ELEŞTİRİLDİ
Dün BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ın Alevilerin sürece katılmıyla ilgili sözlerine sosyal medyadan tepkiler yükselmişti. Dün Ankara 'da Alevi örgütleriyle bir araya gelen Kışanak, "Alevi toplumunun bu süreci çok daha yakından takip etmesi, katılması, yön vermesi ve anlaması gerektiğini düşünüyoruz. Özgürlük ve demokrasiye ihtiyacı olan Alevilerin bu süreçte aktif ve etkin olmaları önemlidir. Sürece ilişkin ortaya çıkabilecek sonuçlarda payına düşen özgürlükleri almada birinci derecede sorumludur" demişti. 

Bu sözlerdeki, özellikle, "(Aleviler) ortaya çıkabilecek sonuçlarda payına düşen özgürlükleri almada birinci derecede sorumludur" ifadeleri bazı Alevilerden tepki görmüştü.

BDP'DEN AÇIKLAMA

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada Dersim İl Başkanları Şerafettin Halis’in istifasının “süreçle ve Alevi toplumuyla hiçbir ilgisinin olmadığı” bildirildi.

Barış ve Demokrasi Partisi Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Partimizin Dersim il başkanlığı görevini yürüten Sayınn Şerafettin Halis’in görevinden istifa ettiğini belirten dilekçesi genel merkezimize ulaşmıştır. Genel merkez olarak bu dilekçeyi değerlendirmekteyiz.

Sayın Şerafettin Halis’in istifasının demokratik çözüm ve barış süreciyle hiçbir ilgisi yoktur. Kendisi dilekçesinde “Gördüğüm lüzum üzerine” ifadesini kullanmıştır. Kendisiyle yapılan telefon görüşmelerinde de istifasının süreçle ve Alevi toplumuyla hiçbir ilgisinin olmadığını beyan etmiştir. Durum, tüm siyasi partilerde yaşanabilecek bir durumdur.

Dolayısıyla bazı basın organlarında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

İSTİFA METNİ

BDP Genel Merkezi ayrıca Şerafettin Halis’in, genel merkez basın bürosu aracılığıyla ilettiği açıklamasını da yayınladı:

“Barış sürecini destekleyen, sürecin hassasiyetine önem veren biri olarak, Alevilik ve Dersim hassasiyetim bilinmekle birlikte, il başkanlığından istifamın parti içi sorunlardan kaynaklı olduğunun bilinmesini isterim.
Şerafettin Halis, 02 04 2013”

“PARTİMİZLE ALEVİ KURUMLARI ARASINDA HİÇBİR GERİLİM SÖZ KONUSU DEĞİL”

BDP Genel Merkezi’nin açıklamasında ayrıca Eş Genel Başkan Gültan Kışanak’ın 1 Nisan 2013 tarihinde Alevi kurum temsilcileriyle buluşmasının gayet başarılı ve verimli geçtiği hatırlatıldı ve şöyle denildi:

“Değerli katılımcılar memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Alevi kurumları ve temsilcileriyle diyaloglarımız bundan sonra da devam edecektir. Partimizle Alevi kurumları arasında hiçbir tartışma ve gerilim söz konusu değildir.”


  http://www.radikal.com.tr/1127753112775342

  YORUMLAR
  (42 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dersim- kurtar kendini su ihaneten - user887123

  Dersim kurtar kendini su icinde bulundugun ihaneten. Kurtar kendini ihanetin cemberinden . Basla artik özün olan zazacayi konusmaya ve sonsuza dek yasatmaya. Cünkü sadece bu dildir seni var edecek senin üzerinde yasiyan ve ölene sahip cikacak. Sadece bu dildir senin kültürünü ve inancini yasatacak. Dersim kurtar kendini baskalari olmaktan, ve baskalari icin ölmekten.

  Yazıktır... - Arjinn

  Özbeöz Kürt olan Dersimlinin Kürt Hareketine her ana kaçacakmış gibi yaklaşmasından artık gına geldi.Ayıptır,günahtır,yazıktır.Bu kadar mücadele veren bedel ödeyen bu halkıbu şekilde rencide etmekten vazgfeçin,aslınıza dönün.

  Alevilik - heval siyamed

  Sayin Halis in dilerimki istifasinda iddia edilen nedenler yoktur. ALEV I (alevi) dinine ( mezhep degil) mensup olanlar taa Ahura Mazda sonrasindan itibaren dünyaya yeni dinlerin gelmesi ve her gelen yeninin eskinin hükümsüzlügü ve kismi inkari üzerine kurulmasi itibariyle gelenek ve dinlerinin gecerliliginden taviz vermeyice sürekli bir horlanma ve giderek ezilmeyle yüzyüze kalmislardir. Burasi dogru. Ama her din de oldugu gibi iktidarini din üzerine kurmaya calismak ve sürekli dini referans almak ta ( hengi dinde olursa olsun) Fundamentalizmdir. Her insanin bir Ulusal kimligi birde dini inanci vardir. Neki Alevi milleti denerek ulus kimligini inkar etmek Islamdan itibaren gerek Perslerin gerekse onlardan hilafeti alan Osmanlinin alevi kardeslerimizin adeta beyinlerine zorla sokulan en büyük asimilasyon ve Siilestirme oyunudur. ALEV den gelen inanca sahip Alevi kardeslerimizin ezilmelerine, horlanmalarina sessiz kalmanin insan onuruyla bagdasmayacagini elbetteki biliyor ve kendi inanclarini özgürce yasamalari gerektine aktiv mücadele ile destek veriyoruz. Alevi kardeslerimizinde kendi ulus inkarina dayanan oyunlara karsi uyanik olmalari gerektigine inaniyoruz. Binlerce örnegini gördügümüz gibi gene kelimeler/davranislar cimbizla secilerek aleviler üzerinden oyun oynamak istenmektedir. Bu nettir. Bu oyun/lara aydin, demokrat, ezilenden yana olan kimsenin düsmemesi gerekir. Ama bazi yorum ve yazilara baktigimda ( kimi bilincli carpitma" oyunun bir parcasi" kimi bilinsiz tepkilerle düstüklerini görüyor; üzülüyorum

  Dersim Milletvekilliği - ibretnüma

  Dersim'in milletvekili nasıl olabiliriz radikal beni aydınlatabilir mi?

  Sn. Halis`in istifasi - urolog

  -Sn. Halis istifa ettiyse kendine göre bir nedeni vardir -Ayni sorulari CHP`den istifa eden Sn. Firat`a da sorun. CHP`lilerin oylarini alip milletvekili oldu AKP`ye gecti. Sn. Halis milletvekili degil. Secmenlerini satmadi. -Dersimli hem alevi hem kürt`tür. Sadece kürt tarafini kabul edip alevi kimligini inkar etmek etik degildir. -Dersimli hep ezilenin yaninda oldu. Ermeni kiyiminda onlari koruyan Dersimlilerdi. -Dersim kiriminda kürtlerin tutumuna dikkat cekerim. Hic biriniz agzinizi acmadiniz. Seyh Sait Seyyit Riza`yi ziyaret ettiginde, kurbanlik hayvanlari kendi adamlarina kestirmek istedi. Cünkü alevilerin kestigi et yenilmezdi. -Eger sünni islam üzerinden politika üretecekseniz biz yokuz. Bizim icin olmazsa olmaz DEMOKRASIDIR. BENIM KABEM INSANDIR.

  BİR ANDA NASIL BULUŞTUK O YEŞİL BAYRAK ALTINDA?!?!?! - cyxzt

  Ömrümde CHP ye oy vermedim vermeyi de düşünmüyorum ama sonra neden Dersim halkı CHP ye oy veriyor diye düşünmeyin. Bizi devlet Türkleştiremedi, siz de "Şafi Kürd" leştiremeyeceksiniz.

  ve mazlum kürt halkı güneş gördü... - devirdevrilir

  çok yerinde ve doğru bir karar.kürtlerle omuz omuza duran bu halka yapılanlar reva değildi ne katil seviciliği kaldı ne de hainliği.onlar ki o halkın dağlarını -zorla- mesken tuttu, o halkın çocuklarıyla dağa taşa çıktı, onların ekmeğini yedi onların suyunu içti, onlardan beslendi; ama günü gelip palazlanınca da bıçağını bileyip onlara sapladı. alevilerin yaptığı en büyük hata herkesin acısını bu kadar içselleştirmektir.oysa ne gerek var "bkz.bugün" gün gelir düşmanlar dost olur, sofralar kurulur, mektuplar verilir-alınır okunur, olan yine sana olur. şu ulu kürt önderi apo mektubunda alevileri bir kez bile anmamış bu aleviler için büyük hayırdır. çünkü ondan yarar değil daha çok zarar gelir. aleviler bunu dert etmişse etmesin, üzerine bir bardak soğuk su içsin, ne de olsa kürtler bunu ilk defa yapmıyor.bizim gönlümüzde barıştan yana ama herşeyi sindirecek bir mideye de sahip değiliz. aponun ve bdp'nin söylediği herşeyi sorgusuz sualsiz kabul etmek alevilerin doğasına aykırı. işine gelmeyince sistem karşıtı olacaksın, işine gelince bu sistemle el ele gönül gönüle...bugünlerde dünya kürde güzel.