'Set basma' polemiğinde MHP'den Hülya Avşar'a yanıt!

'Set basma' polemiğinde MHP'den Hülya Avşar'a yanıt!
'Set basma' polemiğinde MHP'den Hülya Avşar'a yanıt!
İdam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatının anlatıldığı ve TRT'de yayımlanacak "Veda Mektubu: Ankara Yazı" filminde Hülya Avşar'ın anneyi canlandırmasıyla başlayan polemik sürüyor

RADİKAL - MHP , oyuncu Hülya Avşar'la yaşanan "film setine baskın" polemiğini bitirme niyetinde. "Setleri yıkarız" diyerek Avşar'ın sert tepkisini çeken MHP Genel Sekreteri Büyükataman 'Polemiğe gerek yok' dedi. Al Jazeera Türk'ten Sibel Demirci'nin haberine göre,  MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Avşar'ın kendisine yönelik sert ifadelerine yanıt verdi.  

Büyükataman'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 

Hülya Avşar’ın yanıtına ilişkin değerlendirmeniz nedir? Yanıtınız ne olacak Avşar’a?

Polemiğe gerek yok, söylenmesi gerekeni söyledik o hanımefendi bizim muhatabımız da değil. Kendine yakışan bir uslupla bir değerlendirmede bulunmuş bundan sonrasını kamuoyunun takdirine bırakmak lazım. Polemiğe girmemek lazım.

Hülya Avşar'dan MHP Genel Sekreterine: Sana ne lan, bekliyorum sete

Bu filmi siz saygısızlık olarak nitelediniz,  filmin çekimine devam edilecek, hâlâ aynı noktada mısınız?

Gayet tabii ardında duramayacağımız bir sözü niye sarf edelim. Biz hem ülkücü hareketin mensuplarının hissiyatına tercüman olduk hem bir seçim öncesi AKP mahreçli bu tip milliyetçi tabana yönelik bir algı operasyonuna işaret eden bir hazırlığı kamuoyunun dikkatine sunduk. AKP’nin riyakarlığını iki yüzlülüğünü bir kez daha kamuoyu ile paylaştık yoksa bizim Hülya Avşar ile alıp veremediğimizin olması mümkün değil. Biz sanata, sanatçıya saygılı insanlarız ama o üslubu hanımefendiye yakıştıramadım tabii.

Bu bir siyasi parti ile sanatçının kavgası mıdır? Buna yönelik eleştirilere ne yanıt verirsiniz?

O doğru değil. Biz sanata da sanatçıya da hizmette kusur etmeyiz, sanatçı kişiliği ile alakalı söyleyecek bir şeyimiz yok. Ayrıca hanımefendi kendi özellikle adı Malakan konusunu sanki bizim söylemiş olmamız şeklinde takdim ederek bir ayrımcılık yapıyoruz algısı yaratmaya çalışıyor, o beyan tamamen kendisine aittir. Bakın 5 Mart 2013 tarihli milliyet.com.tr ‘de önümde duruyor, "Babamın adı Ello babamın Malakan benim adım" diyor. Kişinin etnik kimliği ile alakalı bunu yapmak maksadıyla beyanda bulunmuş değilim. Kendisinin beyanlarını hatırlatıyorum sadece.

MHP'den Hülya Avşar'a: O seti başına yıkarız!

Yani ülkücü bir karakterin canlandırıldığı bir filmde Kürt kökenli biri oynamasına yönelik bir tepkiniz bir itirazınız olmadığını söylüyorsunuz?

Asla asla, öyle bir şey düşünmemiz mümkün değil, bizim bu milletin şerefli bir mensubu olan Kürt kökenli kardeşlerimizle vatandaşlarımızla asla bir problemimiz olmadı, bundan sonra da olmayacaktır birinci sınıf vatandaşlarımız kendimizden ayırt etmediğimiz can parçalarımız, asla o noktada yapılacak bir değerlendirmenin tarafı olmayız, o tuzağa da düşmeyiz.

 

Tartışma nasıl başladı?

 

Oyuncu Hülya Avşar'ın askeri dönemde idam edilen ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatının anlatıldığı ve TRT'de yayımlanacak "Veda Mektubu: Ankara Yazı" filminde rol alacak olmasına MHP'den tepki geldi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman filmle ilgili yazılı bir açıklama yaparak "Kendi çocuğuna anne olmaktan uzak bir tipi şehidimizin annesi rolünde oynatma hadsizliğine soyunan bu kanal bilmelidir ki, şehitlerimizin istismar malzemesi yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Hülya Avşar, idam edilen ülkücünün annesini oynayacak

Büyükataman, yazılı açıklamasında Kürt kökenli Hülya Avşar'ı kastederek, "Pehlivanoğlu’nun annesi rolünün Ello kızı Malakan’a verilmesi elbette kötü niyetli bir yaklaşımdır. O setleri hesap sahiplerinin başına yıkarız, altından kalkamazlar" demişti. 

Büyükataman'a Avşar'ın tepkisi daha sert oldu. Avşar da yazılı bir açıklama yaptı:

"Velev ki bir partiye destek veriyorum. Velev ki ello kızı malakanım. Velev ki Hülya Avşar'ım. Velev ki Beşiktaşlıyım. Velev ki Kürdüm. Velev ki Türküm. Sana ne lan, seni araştırsak neler çıkar kim bilir? Dibinden, ondan da banane... Şunu bilin ki Hülya Avşar kısacası sanat ve sanatçı partiler üstüdür. Haddinizi bilin. Hele ki anneliğime laf söylerseniz, tek başıma bir kadın olarak sizinle baş ederem. Bekliyorum sene, hem de arkama sizin gibi parti gücünü almadan, tek bir kadın olarak..."

Senem Kuyucuoğlu Hülya Avşar'ın yanında işe başladı


  http://www.radikal.com.tr/130688213068827

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çaptan düşmüş - user387562

  Bunun yaptığı, her fırsatta gündeme gelmek için bir saçmalık yapan Nihat Doğan'ın tarzına benziyor. Nihat Doğan, sonunda baltayı taşa tam manası ile vurmuştu, darısı Hülya'nın başına. Aslında anne değilde, babaanne yada anneanne rolünde oynaması lazım. Çaptan düşmüş düşeceği kadar. Evde torunları ile oynayıp, kazak örme rolü güzel gider..

  avşar malakan - user520608

  valla kadın demiş diyeceğini,iyi posta koymuş,kötü bişeyde dememiş,dobra dobra konuşmuş.

  IRKÇILIK MUHATAP ALINMAZ - user392901

  Dünyalarını ırkçılık ve ayrımcılık üzerine kuran ırkıçılar sanatçıların muhatabı olamaz. Beyler ellerinden gelirse farklı kültür ve inançları hergün linç etmeye çalışacaklar. Bu ırkçı tutum üzerinden rant devşiriyorlar, ama ülkemizde sağduyu fazlasıyla hakim, amaçlarına ulaşamayacaklar.

  .. - user612787

  işiniz gücünüz kavga dövüş şöyle içinizde kitap okumuş beyefendi görgülü fikri zekasıyla insanı etkileyen bir tek kişi yok sürekli tehdit ve boş teneke misali çok ses kuru tehdit.. ayıp ayıp bu tavır yakışıyor mu

  HA HA HA - Bir Garip Öğrenci

  Yazının en absürt yeri: Asla asla, öyle bir şey düşünmemiz mümkün değil, bizim bu milletin şerefli bir mensubu olan Kürt kökenli kardeşlerimizle vatandaşlarımızla asla bir problemimiz olmadı

  Üslup :) - RKemal Bindal

  Kendine yakışan bir üslupla değerlendirmede bulunmuş,diyor genel sekreter.Sizin üslubunuza ne demeli.Seti başına yıkarız !!! bilinen bir üslup

  MHP Politikayi birakti - user395405

  MHP politikayi, AKPye muhalefet olmayi birakti, artik sosyetedeki laf dalasmalarina giriyor. Napsinlar ellerinden bu geliyor.