Sezer: Aleviler azınlık değil

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB Türkiye hakkındaki İlerleme Raporu'nda, müzakerelere başlanmasının tavsiye edilmesinin 'bekledikleri bir sonuç olduğunu' söyledi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AB Türkiye hakkındaki İlerleme Raporu'nda, müzakerelere başlanmasının tavsiye edilmesinin 'bekledikleri bir sonuç olduğunu' söyledi. Bazı olumsuz saptamalara dikkat çeken ve bunların 17 Aralık zirvesinde öngörülmemesini beklediklerini ifade eden Sezer, Kürtler ve Aleviler için, "Azınlık değil, çoğunluğun öğeleri" dedi.
Cumhurbaşkanı Sezer Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn'ı dün Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Büyükelçi Dunn, kabulde, Sezer'e güven mektubunu sundu, sekretaryasını takdim etti. Kabul öncesinde İlerleme Raporu hakkındaki değerlendirmeleri sorulan Sezer, şöyle konuştu: "Müzakerelerin başlaması bizim beklediğimiz bir sonuçtu. Ancak, İlerleme Raporu'nun kimi bölümlerinde Türkiye hakkında olumsuz öğeler ve saptamalar da gözüküyor. Biz, Helsinki doruğunda alınan kararlar ışığında bu farklı ölçütlerin ve yöntemlerin öngörülmemesini bekliyoruz. Bu bakımdan 17 Aralık'ta yapılacak doruk ve bu dorukta alınacak kararların içeriği önem taşıyor. Biz, mutlaka AB üyesi olma hedefinden vazgeçmiyoruz. Bu hedeften geri dönmeyeceğiz. İnanıyorum ki, bir gün bu hedefe ulaşacağız. Önemli olan müzakerelerin başlamasından sonraki süreçte ulusal çıkarlarımızı tam bir kararlılıkla korumamızdır."
TCK incelemesi sürüyor
Sezer, raporda TCK'dan da söz edildiğinin anımsatılması üzerine de yasaya ilişkin incelemesinin sürdüğünü söyledi. Bir gazetecinin, "Raporda, Kürtler ve Aleviler azınlık olarak gösteriliyor" sözleri üzerine, Sezer, "Zaten çoğunluğun öğesi olan bir öğeyi niye azınlık sayalım. Kendileri de basında çıkan açıklamalarda, çoğunluk içinde bulunduklarını kabul ediyorlar" dedi.