Sezer: Deniz çok önemli

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı İstanbul'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

İSTANBUL/ANKARA - Denizcilik ve Kabotaj Bayramı İstanbul'da düzenlenen törenlerle kutlandı. Taksim Cumhuriyet Anıtı önündeki törene Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Metin Ataç, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Koramiral Alev Gümüşoğlu, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan katıldı. İkinci tören ise Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde yapıldı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası'nın denizlerdeki egemenlik haklarının geri alınmasını sağladığını kaydeden Sezer, "Ülkemizde denizcilik sektörünün gereksinimlerinin karşılanması ulusal kalkınmamız yönünden büyük önem taşımaktadır" dedi.
Limanlara sıkı güvenlik
Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün hazırladığı 'Uluslararası Gemi Liman ve Liman Tesisleri Güvenliği (ISPS) Kodu Uygulama Talimatı' yürürlüğe girdi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sertifikasız gemilerin ISPS Kodu olan limanlara alınmayacağını belirterek, gemicileri uyardı. Güvenlik Planı onaylanan 30 limana sertifikasını veren Yıldırım, "Bu belge olmayan gemiler başka limanlara giremeyecek. Bizim limanlara gelen gemilere de belge sorulacak" dedi.
(Radikal, aa)