Sezer 'nihayet' Konya'da

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, göreve geldiğinden bu yana Konya'ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

KONYA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, göreve geldiğinden bu yana Konya'ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Sezer'in dört buçuk yıl boyunca Şeb-i Aruz kutlamalarına bile gelmemesini eleştiren yerel basın ziyareti
'Nihayet' başlıklarıyla duyurdu. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri Sezer'in görev süresi boyunca Anadolu'nun tüm illerini ziyaret etmeyi planladığını belirtti.
Sabah önce Konya Valiliği'ne giden Sezer, Vali Ahmet Kayhan'dan ilin sorunlarına ilişkin brifing aldı. Daha sonra eşi Semra Sezer ile birlikte Mevlana Müzesi'ni gezen Sezer, Garnizon Komutanlığı ve Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nü de ziyaret etti. Sezer daha sonra Ankara'ya döndü.
'Laiklikten ödün yok'
Bu arada Sezer, Amasya Genelgesi'nin ilanının 85. yıldönümünde yayımladığı mesajda 'Bugünümüzü, yüce Atatürk ve dava arkadaşlarına, kendisini ülkesine adayan kahramanlarımıza borçlu olduğumuzun bilinciyle gelişme çabalarımızı sürdürmeli, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyetimizi temel niteliklerinden ödün vermeden yaşatmanın en önemli sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız" dedi.