Sezer: Türkiye'nin AB üyeliği önemli

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa'daki genişlemenin bir süreç olması gerektiğini ve Türkiye'nin üyeliğinin de bu süreçte önemli bir aşama oluşturacağını söyledi.

VARŞOVA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa'daki genişlemenin bir süreç olması gerektiğini ve Türkiye'nin üyeliğinin de bu süreçte önemli bir aşama oluşturacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Sezer ve Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski, dün ikili görüşmeden sonra heyetlerarası görüşmelere başkanlık etti. İki ülke ilişkilerinin daha da geliştirilmesini amaçlayan 'Eylem planı' imzalandı. İki cumhurbaşkanı daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.
"Görüşmeler, birçok konuya bakışımızdaki benzerliği saptama olanağını verdi" diyen Sezer, Polonya'nın AB üyeliğiyle hak ettiği yeri aldığını ifade etti. Avrupa'daki oluşumların, AB'nin genişlemesiyle yeni bir ivme kazandığını, ancak genişlemenin bir süreç olması gerektiğini kaydeden Sezer, Türkiye'nin üyeliğinin gerçekleşmesinin, bu süreçte önemli bir aşama olacağını söyledi.
Polonya Cumhurbaşkanı Kwasniewski de, "Türkiye ile müzakerelere oturulması konusunda destek veriyoruz. Türkiye AB'de bulunmalı" diye konuştu.