Sezer'den 'polis gününde' insan hakları hassasiyeti

Sezer, polis-halk ilişkilerinin yürütülmesinde insan haklarını üstün tutan bir anlayışın benimsenmesinin gibi emniyet örgütü ve polisin saygınlığını artıracağını belirtti

Emniyet Teşkilatı'nın kuruluşunun 159. yılı bütün yurtta törenlerle kutlanırken, mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç, polise 'insan haklarına saygı' çağrısı yaptılar. Sezer, polis-halk ilişkilerinde insan haklarını üstün tutan bir anlayışın benimsenmesinin, devlete duyulan güveni pekiştireceğini vurgularken; Arınç, güvenlik güçlerine düşen görevin 'insan haklarını koruma konusunda hassas davranmak' olduğunu söyledi.
Törenler çerçevesinde dün Ankara'da Polis Radyosu stüdyosunda ve İçişleri Bakanlığı önünde törenler düzenlendi. Liderler de mesajlarında polis teşkitına ilişkin düşünce ve beklentilerini açıkladılar. Liderlerin mesajları şöyle:
'Güveni pekiştirir'
* Cumhurbaşkanı Sezer: Emniyet Örgütü; laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin köklü ve temel kurumlarındandır. Polisimizin başarılı çalışmalar gerçekleştirmesinde, halkımızın desteğinin önemli rolü bulunmaktadır. Polisimiz, her şeyden önce halkımızın hizmetindedir. Polis-halk ilişkilerinin yürütülmesinde sevgi, saygı ve hoşgörüyü temel alan, insan haklarını üstün tutan bir anlayışın benimsenmesi, devlete duyulan güveni pekiştireceği gibi Emniyet Örgütümüzün ve polisimizin saygınlığını da artıracaktır. Ülkenin her yanında özveriyle görev yapan polislerimizin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi, kuşkusuz hizmet kalitesini de yükseltecektir. Türk polisi, Cumhuriyetin ve yasaların kalkanı olma bilinciyle hizmetlerini Atatürk ilke ve devrimlerine, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve yasalara bağlı kalarak yansız biçimde sürdürecektir.
'Hassas davranılmalı'
* TBMM Başkanı Arınç: Temel felsefesini Büyük Önder Atatürk'ten alan güvenlik güçlerimize düşen görev, huzur ve sükunu tavizsiz sağlamaya çalışmak, ancak insan haklarını koruma konusunda hassas davranmaktır. Demokratik düzen içerisinde, devletimizin ve milletimizin her türlü tehlikeden uzak tutulması, kanun egemenliğinin sağlanması ve korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi ve suçluların yakalanarak adli makamlara teslim edilmesi gibi hayati görevleri üstlenen polis teşkilatı, aynı zamanda hasta, acil ve yardıma muhtaç olan vatandaşlarımıza her zaman yardım eli uzatan bir iyilik ve sosyal hizmet kurumudur.
'Görevlerini layıkıyla yapıyorlar'
* Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Sahip oldukları donanımla dünyadaki en güçlü teşkilatlardan biri olan polis teşkilatımız, milletimizin sevgisi, güveni ve desteğiyle çağdaş ve demokratik hayatın gereklerine uygun olarak görevlerini layıkıyla yerine getirmektedir.