Sezer'e yanıt: Biz gizli iş yapmadık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'New York sürecinde Kıbrıs için yaşanan gelişmelerden bilgilerinin
olmadığı' yolundaki sözlerine örtülü yanıt verdi.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANTALYA / AKSU - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'New York sürecinde Kıbrıs için yaşanan gelişmelerden bilgilerinin
olmadığı' yolundaki sözlerine örtülü yanıt verdi. Erdoğan, "Biz gizli saklı iş yapmadık. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genelkurmay Başkanımız, sürecin her aşamasında bilgilendirildi" dedi.
Erdoğan, partisinin milletvekilleri ve bakanlar ile Antalya'nın Aksu ilçesindeki IC Otel'de kampa girdi. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) önceki gece geç saatlerde toplayan Erdoğan, iç ve dış gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Önce seçim sonuçlarını değerlendiren Erdoğan, daha sonra MKYK üyelerinin Kıbrıs'la ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan, örtülü bir şekilde Sezer'e de şu yanıtı verdi:
'Bu plan, iyi bir plandır'
"Kıbrıs konusunda gizli saklı bir şey yapmadık. Aksine, tüm süreci herkesle paylaştık. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Genelkurmay Başkanımıza sürecin her aşamasında Abdullah Gül ve benim tarafımdan sürekli bilgi verildi. Herkesi bilgilendirdik. Planla ilgili eleştiriler var. Olabilir. Bu planın artıları ve eksileri var. Sonuçta referandum kararını da biz almadık. Kıbrıs halkı sandığa gidecek, kararını verecek. Çıkacak karara da saygı duyarız. 'Uluslararası anlaşmalarda yüzde 100 sonuç alınır' diye bir şey söz konusu değil. Ancak bu plan iyi bir plandır."
Erdoğan, MKYK üyelerinin Denktaş'ın eleştirilerini gündeme getirmeleri üzerine de, "Sayın Denktaş'a yanıt vermiyorsak, bu nezaketimizdendir" demekle yetindi.
Baykal'ın kalesinde
Erdoğan, ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni CHP'nin elinden alan AKP'li Menderes Türel'i de ziyaret ederek kutladı.