Sezer'i ilk kez haklı buldular

Yasaları veto ettiği için hükümetçe eleştirilen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu kez haklı bulundu.

ANKARA - Yasaları veto ettiği için hükümetçe eleştirilen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, bu kez haklı bulundu. Komisyonda, Sezer'in 'cezaların şahsiliği ilkesine' aykırı bularak veto ettiği, sporda şiddetin önlenmesine ilişkin yasada 'uzlaşma arama' kararı alındı.
Adalet Komisyonu'nda dün, Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e gönderdiği, 'Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine
İlişkin Yasa' ele alındı. Komisyon Başkanı AKP'li Köksal Toptan, Sezer'in veto gerekçelerinin haklı olduğunu, ancak cezalar çıkarıldığında da yasanın işe yaramaz hale geldiğini söyledi. AKP'li ve CHP'li üyeler de Sezer'in hukuk açısından haklı gerekçeleri bulunduğunu, bu nedenle yasa üzerinde bir süre daha çalışmakta yarar olduğunu ifade etti. Komisyon, yasa üzerinde yeniden çalışacak.
Aile mahkemelerinin görev alanının belirlenmesine ilişkin bir tasarı da kabul edildi. Tasarıya göre, aile mahkemelerinde görev alacak hâkimlerde evli, çocuklu ve 30 yaşını doldurmuş olma koşulu kaldırılıyor.