'Sezer'le uyumluyuz'

'Fikirleri belli'
Radikal'e konuşan Başbakan Erdoğan, devletin zirvesinde uyum olduğunu söyledi: Sezer, olağanüstü taleplerimize hemen yanıt veriyor. Kıbrıs sürecinin de içinde, fikirleri belli ve çözüm arayışlarını destekliyor.
AB'ye karşı B planı
TSK ile de sıkıntı yaşanmadığını belirten Erdoğan, "Usulde farklı açıklamalar olabilir. Sonuçta ortak bir şey çıkıyor" dedi. Erdoğan Kıbrıs'tan umutlu olduğunu, AB tarih vermezse B planı bulunduğunu da söyledi.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

GİRESUN / ORDU - Başbakan Tayyip Erdoğan Kıbrıs müzakerelerine katılmayan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan bir kez daha düşünmesini istediğini açıklarken, "Umudumu koruyorum" dedi. Cumhurbaşkanı ile aralarında sorun olmadığını belirten Erdoğan, AB'nin müzakere tarihi vermemesi halinde B planları olduğunu da söyledi.
Erdoğan, Giresun ve Ordu mitinglerine giderken Radikal'in sorularını yanıtladı:
Kırmızı çizgiler
Kıbrıs: Sayın Denktaş'ın görüşmelere devamını arzu ediyoruz. Bunu düşünmesi konusunda istirhamda bulundum, değerlendireceğini söyledi. Umudumu koruyorum. Kıbrıs konusunda kırmızı çizgiler var. Bunlar hallolmadıkça, adil ve kalıcı çözüm yolunda Türkiye, KKTC, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın karşılıklı çıkarları gözetilmedikçe, bu işin olumlu neticelenmesi mümkün değil. Çıkarlar karşılıklı gözetilir, adil ve kalıcı çözüme gelirse, KKTC ve biz bunun karşısında durmayız. Şu ana kadar KKTC, iyi niyetini gösterdi. Ancak Rum tarafı aynı tepkiyi vermedi.
KKTC'deki mal değişimi konusunda en önemlisi birincil hukuk. Bu konuda AB kararını verirse, bizim süreci işletmemiz de rahatlayacaktır. Ancak bu yazılı olmalı. Olduğundan fazla şey beklemek, şartları zorlamak olur. Zorlanması gereken şartları zorlayacağız.
Yunanistan: Başbakan Kostas Karamanlis, diplomatik dostum. Kongremize geldi. İade-i ziyarette bulunacağım. Kendileriyle ve Atina Belediye Başkanı ile ailece görüştük. Bunu olumsuzlukları gidermek için yapıyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasındaki birçok sorun çözülmeye başlandı. Hem Karamanlis, hem Papandreu çözümden yana.
Sezer: Aramızda hiçbir sorun yok. Sayın Sezer Kıbrıs konusunun dışında da kalmadı. Çözüm arayışını destekliyor. Sezer'le görüşmememiz diye bir şey bugüne dek olmadı. Olağanüstü taleplerimize hemen yanıt veriyor. Telefonla görüşmelerimiz sürüyor.
TSK: TSK ile de sıkıntı yaşanması mümkün değil. Usule ilişkin farklı açıklamalar, düşünceler zaman zaman olabilir. Sonuçta ortak bir şey çıkıyor ortaya.
Anayasa: Yerel seçim sonrası Anayasa değişikliği, konsensüs olursa rahatlıkla yapılır. Toplumsal mutabakat olmadan bazı kurumların yıpratılmasını istemiyoruz.
Hamas liderinin öldürülmesi: Ortadoğu'da barış ciddi yara aldı. Artık yol haritası diye bir şey kalmamıştır. Ayrıca bu suikastı da insani bulmuyorum. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin bazı temasları var. Ancak gelişmeler iyi değil.
Bedelli askerlik: Biz bir talebi dile getirdik. Daha önce Milli Savunma Bakanımız sayın Gönül de bu konuyu gündeme getirmişti.YÖK'e: Herkes yerini bilecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Giresun'da halka seslenirken, meslek liselilerin üniversiteye girişte katsayı uygulamasını kaldırmakta kararlı olduklarını belirterek YÖK'e mesaj verdi: "Birileri yasamanın görevini üstlenmeye gayret ediyor. Bu ülkede, yürütme ile yasama birbirinden ayrıdır. Herkes görevini, yerini bilecek. Ben meslek liseli yavrumun ayağına 30 kilo taş bağlayıp 'Koş' diyemem. Gençliğin önünü kesmek kimseyi ihya etmez."
KDV'yi daha da düşüreceklerini söyleyen Erdoğan, "Biz kimsesizlerin iktidarıyız. Frikik vuruşunu yapmaya geldik" dedi. Erdoğan Karadeniz sahil yolunun 2005 sonuna kadar bitmiş olacağını, Giresun'a üniversite geleceğini ve mayıs ayında çiftçiye 19 trilyonluk mazot desteğinin ilk taksitinin ödeneceğini söyledi.