SHP'den CHP'ye iki teklif

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere yönelik CHP'ye bir kez daha işbirliği önerdi.

ANKARA - SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 28 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere yönelik CHP'ye bir kez daha işbirliği önerdi. Dün, solda güçbirliği arayışlarına ilişkin bir açıklama yapan Karayalçın, CHP ile işbirliği yapılmasında DEHAP için bir önkoşulları bulunmadığını belirtti. Karayalçın, şunları söyledi:
"CHP bu seçimlerde tüm sol partiler için bir çatı olmalı. O nedenle CHP'ye aralarında DEHAP'ın da bulunduğu tüm sol partilerin ittifakını önerdim. Aylardır seslendirdiğimiz ve hemen herkese anlattığımız bu açık yaklaşıma karşın, yalnızca DEHAP'ın öne çıkarılarak, konunun 'solda işbirliği DEHAP engeline takıldı' şeklinde kamuoyuna duyurulmaya çalışılması büyük bir aldatmaca ve çarpıtmadır. CHP, öteki sol partileri kabul etti de bir tek DEHAP'ı mı reddediyor?"
Bazı CHP yöneticileri gibi kendilerinin DEHAP'la gizli görüşmeler yapmadığını, tüm sol partiler gibi DEHAP'ı da ziyaret ederek solda seçim ittifakı önerdiklerini belirten Karayalçın, devletin tekliğini, ulusun tümlüğünü, yurdun bölünmez bütünlüğünü kabul eden, sol ve sosyal demokrat değerlere bağlı her partiyle yargısız infazda bulunmadan görüşme ve ittifak yapacaklarını kaydetti.
'Arkadaşımı bırakmam'
"Arkadaşlarını bırak gel" ya da "Sol partileri bırak gel" şeklindeki bir öneriyi asla kabul edemeyeceğini vurgulayan Karayalçın, bunun vicdani ve siyasi olarak doğru olmadığını ifade etti. "İttifak Ankara'da olsun da neden Mersin, İstanbul, Gaziantep, Diyarbakır ya da Samsun ve Trabzon'da olmasın" diye soran Karayalçın, seçimlere yönelik önerilerini yinelerken, CHP çatısı altında ittifak yapılması gerektiğini kaydetti.
Hiçbir kontenjan istemediklerini, kendisinin de aday olmak gibi bir talebinin olmadığını belirten Karayalçın, "Adaylar bir-iki soruluk kısa ve hızlı bir anketle belirlenmeli. En çok destek alacağı anlaşılan kişi, partisi ne olursa olsun aday gösterilmeli. Bu kabul edilmiyorsa, CHP'ye ikinci olarak aynı seçim bölgesinde rakip olmamada anlaşarak alan boşaltmayı öneriyorum" dedi.