Sicilde yasa dönemi

Hükümet, askeri okullardaki öğretim üyelerinin sicil düzenlemelerinin yönetmelik yerine yasalara aktarılmasını öngören ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) doçentlik sınavına giriş için...

ANKARA - Hükümet, askeri okullardaki öğretim üyelerinin sicil düzenlemelerinin yönetmelik yerine yasalara aktarılmasını öngören ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) doçentlik sınavına giriş için Genelkurmay'dan izin alınması koşulunu kaldıran yasa tasarısını Meclis'e sundu.
GATA Yasası, Harp Akademileri Yasası, Harp Okulları Yasası ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Yasası'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa tasarısıyla, GATA Yönetmeliği'nde düzenlendiği için yargıda birçok iptal kararı çıkmasına yol açan seçim, atama, yüksek lisans, doktora ve tıpta uzmanlık öğrenimine ilişkin idari düzenlemeler GATA Yasası'na aktarılıyor.
Doçentlik ve profesörlük için engel oluşturmayan bazı düzenlemelerin yardımcı doçentlik için zorunlu kılınmasının yarattığı eşitsizliği de giderecek olan tasarıyla, ayrıca GATA personelinin doçentlik sınavına giriş için Genelkurmay Başkanlığı'ndan izin alınması zorunluluğu kaldırılacak. Askeri kuruluşlara öğretim üyesi olarak atanacakların seçiminde bilimsel nitelikler aranacak.