Şiddet utanç verici

Guardian: Türk hükümeti siyasi tehlikeyle karşı karşıya. The Independent: Türkiye reformları başaramayacak mı? The Times: Bina dışındaki kaotik ortamda Avrupa'nın değerleri dışında her şey vardı. Şiddet görüntüleri AB'ye hazır olduğunu iddia eden hükümet için utanç verici. El Pais: Saçmaladılar.

LONDRA/WASHINGTON/MADRİD - Yazar Orhan Pamuk'un 'Türklüğe hakaret'ten yargılandığı davanın olaylı duruşması, dün dünya basınının gündemindeydi. Britanya'dan Avustralya'ya kadar pek çok gazete ve yayın kuruluşunda yer alan haber ve yorumlarda, davanın Avrupa Birliği'yle müzakere sürecinde Türk hükümetini siyasi ve diplomatik açıdan zorda bıraktığı görüşünde birleşildi. Pamuk davasının dünya medyasındaki yankıları şöyle:
'Polis bir şey yapmadı'
Guardian: Yargıç, yazar Orhan Pamuk'un kaderine Ankara'nın karar vermesini istedi. Türkiye'nin en önemli ifade özgürlüğü davası, kargaşa ve taciz görüntüleri eşliğinde ertelendi. Türk hükümeti, davayı düşürme ya da Pamuk'u yargılama kararı vereceği siyasi bir tehlikeyle karşı karşıya. Dışarıda milliyetçiler, 'Türkiye'yi terk et' ve 'Hain' diye bağırdıkları Pamuk ve destekçilerini tartakladı, arabasına yumurta attı ve insan hakları gözlemcilerini itip kaktı. Bir kadın, Orhan Pamuk'a dosyayla vurdu. Polis asayişi sağlamak için çok da fazla şey yapmadı.
'Endişe yarattı'
Independent: Pamuk davası Brüksel'de, AB'ye girmek isteyen Erdoğan hükümetinin Türkiye'yi birliğin ifade özgürlüğü çizgisine çekecek reformları başaramayacağı endişesini yarattı.
Daily Telegraph: Pamuk'un ilk duruşması adliyenin içindeki ve dışındaki şiddet eşliğinde ertelendi. Pamuk'un sözleri Türkiye'de büyük öfke yaratmıştı. Duruşma bunu kanıtladı. Aşırı milliyetçiler, 'İşbirlikçi' ve 'Türkiye senden utanıyor' diye bağırarak Pamuk'un aracını yumurta yağmuruna tuttu.
Avrupa değerlerine aykırı
The Times: Pamuk davası çirkin protestolar altında ertelendi. Bina dışındaki kaotik ortamda Avrupalı değerler dışında her şey vardı. Duruşmadaki şiddet sahneleri AB'ye hazır olduğunu savunan bir hükümet için utanç vericiydi. AB heyeti kendini, Avrupalı olmak dışında her şey olabilecek bir mahkemede öfkeli milliyetçiler arasında buldu.
Financial Times: Daha ilk duruşmada milliyetçilerle yazar Orhan Pamuk taraftarları arasındaki çatışma, Türk hükümeti için siyasi ve diplomatik baş ağrısı yarattı. Bazı gözlemciler, hükümetin Türkiye'nin imajına zarar verecek bu davayla ilgili çok daha önce gerekeni yapması gerektiğini düşünüyor.
ABD basını: Hayal kırıklığı
New York Times: Öfkeli milliyetçiler, Avrupa Birliği gözlemcileri ve polisin gözleri önünde Orhan Pamuk'u yuhaladı.
Washington Post: Yazar Orhan Pamuk, duruşmayı milliyetçilerin 'İşbirlikçi' ve 'Yazıklar olsun' sloganları arasında terk etti.
Los Angeles Times: Dava sonunda Britanyalı milletvekili Denis McShane, 'Devlete hakaret suçlaması diktatör rejimlerde olur, modern Avrupa ülkelerinde değil' dedi.
Amerika'nın Sesi (VOA): AB diplomatları protestoculara değil davanın açılmasına şaşırdı. Türk hükümetinin davaya engel olmaması hayal kırıklığı yarattı.
'Pamuk herkesten çok Türk'
El Pais (İspanya): Pamuk herkesten daha fazla Türk. Pamuk, Türkiye'yi aydınlık, hoşgörü ve uygar toplum olmaya götürenlerle şiddet, ortaçağ zihniyeti ve radikal millliyetçiliği ülkeye yerleştirmeye çalışanlar arasında köprü olmaya başladı. Hükümet, çağdaş edebiyatın en büyük temsilcilerinden Pamuk'u mahkemeye çıkararak, Türkiye'yi demokratik reformlarla Avrupa'ya yakınlaştırmaya çalışan bir hükümetin yapabileceği en büyük saçmalığı yaptı. Pamuk'un sözleri zaten uzun yıllardır ünlü tarihçiler tarafından tartışılıyordu. Türkiye'nin coğrafi şartlarından dolayı halkının aşırı milliyetçi olması doğal karşılanmalı. Çağdaş uygarlığı kendine kimlik edinmiş Türkler, Pamuk davasına sahip çıkmalı.
Türkiye karşıtlarına koz
Japan Times: Dava kaotik bir ortamda başladı. Pamuk'u 'Misyoner çocuğu' yazılı pankart taşıyan 100 kadar milliyetçi karşıladı.
Hollanda Radyosu: Erteleme, beklenmeyen bir hamleydi. Yazar Orhan Pamuk davası Avusturya, Almanya ve Fransa gibi Türkiye muhaliflerinin eline koz verdi.
Fileleftheros (Kıbrıs Rum Kesimi): Gazete, Papadopulos hükümetinin büyük ortağı Komünist AKEL partisinin, davaya ilişkin tepkisini sayfalarına yansıttı: İnsan haklarının ve ifade özgürlüğünün Türkiye tarafından ihlal edildiğini belirten AKEL, sesini bütün ilerici seslerle birleştirmeye çalışıyor.
AKEL, Türk hükümetinin Pamuk'a yönelttiği iftira dolu ithamları geri çekmesini istiyor.