Sıfırcı eğitim, ihale sınavında da çaktı

İMKB'nin parası
Kamu İhale Kurumu (KİK), Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 62 paket ihaleyi inceledi: İMKB'nin bağışladığı 400 trilyon lirayla, 135 okul yapımı için üç grupta çıkılan ihalelerin hepsinde de aykırılıklar var.
Şikâyet üzerine
KİK, şikâyetler üzerine yaptığı incelemede, 14 paketteki hatalar nedeniyle bakanlıktan 'düzeltici işlem'ler talep etti. Kurum, 48 paket ihaledeki aykırılıklarınsa Başbakanlık tarafından karara bağlanmasını istedi.
'İlana uyulmadı'
Saptanan hatalar: İhaleler, objektif değil subjektif kriterlere göre sonuçlandırılmış. Verilen ilanlarda belirtilen iş deneyim belgesi olmayanlar da ihaleye alınmış. Aşırı düşük teklifler varken, yükseklere ihale verilmiş.
Bakanlık: İhalelerde sorun yok
Milli Eğitim, KİK'in değerlendirmelerine karşı yazılı açıklama yaptı:
İhaleler yasa ve yönetmeliklere uygun. KİK'in kararı bize gelmedi.
'Objektif kriterlere uyulmadı' beyanı muğlak. Bir iptal söz konusu değil.

ANKARA - Kamu İhale Kurumu (KİK), Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB),
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) parasıyla yaptırdığı 62 paket ihaleyi hatalı buldu. 14 paket ihalede, bakanlığın sonucu 'düzeltici' karar alması istenirken, 48 paket ihaleyle ilgili olarak tespit edilen aykırılıkların ise Başbakanlık tarafından değerlendirilmesi istendi.
Başbakan Tayyip Erdoğan ile İMKB Başkanı Osman Birsen arasında imzalanan protokole göre, İMKB'nin 400 trilyon lirasıyla 135 okul yaptırılacaktı. 62 grup ihaleye yönelik şartları belirledikten sonra, 7 Haziran 2004'te teklifleri almaya başlayan MEB, 6 Eylül 2004'ten itibaren de ihaleleri sonuçlandırmaya başladı.
Fiyatları MEB belirledi
MEB'in, sonuçları açıklamasının ardından şikâyetler oldu. İhalelere katılan firmaların şikâyetlerine göre; açık ihale usulüyle yapılan ihalelerde, ihaleler en düşük teklifi verenlere değil, en yüksek teklifi verenlere bırakıldı. Okullar, Bayındırlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Yapı yaklaşık maliyetleri' çizelgesindeki yapı tipleriyle aynı kabul edilmesine rağmen, MEB bu fiyatları dikkate almadı.
2004 yapı yaklaşık maliyeti metrekare başına 322 milyon olarak açıklanmıştı. MEB, Bayındırlık birim fiyatları üzerinde ihale yaparken, ihaleleri metrekare başına 400-450 milyon lira arasında teklif atan firmalara verdi.
Örneğin, Trabzon'da yaptırılacak okul ihalesine 23 firma teklif verdi. En yüksek teklif 7.9 trilyon lira, en düşük teklif ise 4.7 trilyon lira olmasına rağmen MEB işi 6.9 trilyon liralık teklif veren Kaya Doğalgaz İnşaat'a verdi. Rize, İkizdere ve Güneysu ihalesine ise 19 firma teklif verirken, en yüksek teklif 5.2 trilyon, en düşük teklif ise 3.8 trilyon liraydı. MEB ihaleyi 4.2 trilyon liralık teklif atan Gizem İnşaat'a vermeyi uygun buldu. İstanbul Küçükçekmece, Halkalı için yapılan ihaleye 37 firmadan teklif geldi. En yüksek teklif 8.3, en düşük teklif 5.4 trilyon liraydı. MEB ihaleyi 7 trilyon liralık teklif veren Aksa İnşaat'a verdi.
İhalelerle ilgili iddialar ve şikâyetler üzerine KİK devreye girdi, MEB'den dosyaları istedi. KİK, ihale dosyalarıyla ilgili incelemelerini 8 Kasım'da tamamladı, dün de sonuçları kamuoyuna açıkladı.
KİK Başkanı Osman Sener Akkaynak, yaptıkları incelemelerde, ihalelerde, değerlendirmelerin objektif yapılmadığının ortaya çıktığını söyledi. KİK, şikâyet gelen 14 paket ihaleyle ilgili 'düzeltici işlem' yapılmasına karar verdi. Buna göre, MEB bu ihaleleri yeniden gözden geçirecek, hataları düzeltecek ya da ihaleleri iptal edecek.
48 paket Başbakanlık'ta
KİK'e geri kalan 48 paket ihaleyle ilgili şikâyet gelmedi. Ancak KİK, basında yer alan haberleri ihbar kabul ederek bu ihaleleri de inceledi. Mevzuat gereği, KİK, şikâyet olmayan ihalelerle ilgili düzeltici işlem kararı alamıyor. Bu nedenle, 48 paket ihaleyle ilgili tespitlerini yapan KİK, gerekiyorsa inceleme ve soruşturma yapılması için ihalelerin Başbakanlığa bildirilmesine karar verdi.
KİK'in, ihalelere ilişkin tespitleri önümüzdeki hafta Resmi Gazete'de yayımlanacak. KİK'in ihalelerde belirlediği aykırılıklar şöyle:

 • İdare, ihale ilanlarında iş deneyim belgelerine ilişkin şartları belirlemesine rağmen, belirlediği şartlara aykırı iş deneyim belgesine sahip firmaların da ihaleye katılmasına izin verdi.
 • Aşırı düşük teklifleri sorgularken, sınır değer tespitinde farklı hesaplayarak, ihaleyi düşük yerine yüksek teklif verenlere verdi.
 • İhaleyi kazananları objektif değil, subjektif belirledi.


  Bakanlık: Tüm işlemler yasaya uygun
  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yazılı açıklamayla kendini savundu.
  İhalelerde yapılan tüm işlemlerin yasa ve yönetmeliklere uygun olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Projeyle ilgili ihale ilanı 17 Mayıs 2004'te Kamu İhale Bülteni'nde ve Resmi Gazete'de yayımlanmış ve ihaleler, 7 Haziran 2004'te kamuoyuna ve basına açık olarak 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na uygun yapılmıştır. İhale sırasında yapılan işlemler ve değerlendirmeler tamamen objektif kriterlere göre yapılmıştır.
  İhalelere 1758 teklif sunuldu. Bu nedenle ihalenin yalnız teklif alma aşaması 16 saat sürdü. İhale sırasında ve sonrasında yapılan tüm iş ve işlemler ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun ve incelemelere açık. KİK'in gerekçeli kararı bize henüz intikal etmedi. Karar tebliğ edildikten sonra gereken işlemler yasal çerçevede yerine getirilecek. 14 ihalede düzeltici işlem kararı verildi. İhalelerin iptal edilmesi söz konusu değil." Bakanlık, KİK'in 'objektif kriterlere uyulmadı' açıklamasının ise anlaşılamadığını belirtti.